MojiPhone

Spoločnosť Google dnes vydala očakávanú mobilnú verziu prehliadača Chrome pre iOS zariadenia, na konferencií Google I/O. Aplikácia ponúka podobné funkcie, ako aj pre iné systémy, vrátane Chrome sync, incognito módu a typického užívateľského rozhrania, postaveného na systéme kariet (Tabs). Poďme sa pozrieť na jej výhody a nevýhody.

Chrome pre iOS, ako už iste viete, je voľne dostupný internetový prehliadač pre iPad, iPhone a iPod Touch s iOS 4.3 a vyšším . Po inštalácií na zariadení a následnom spustení, je od užívateľa požadované prihlasovacie údaje pre svoj google účet, kvôli synchronizácií s ostatnými zariadeniami. Po prihlásení môžete využiť možnosť prejsť si návod na používanie aplikácie.

Hneď po spustení ma zaujímala funkcia synchronizácie karieť, s inými zariadeniami, ako napríklad s Macom. Takýmto spôsobom si môžete otvorené stránky na Macu zobraziť na iPad/iPhone a pokračovať v prehliadaní na inom mieste. Prístup k zdieľaným kartám je podobný na všetkých zariadeniach a spočíva v otvorení novej karty a vybratím ponuky „Iné zariadenia“ v spodnej časti aplikácie.

Chrome pre iOS dovoľuje aj prístup k záložkám, uloženým v prehliadači na iných zariadeniach. Tieto otvoríte jednoducho stlačením tlačidla „Záložky“ v menu a následne na text s rovnakým názvom, pod tlačidlami dopredu a späť.

Inkognito mód

Ak budete niekedy chcieť prehliadať Internet v utajenom režime môžete využiť funkciu Inkognito. Túto spustíte vyvolaním menu a následným stlačením tlačidla „Nová karta Inkognito“.  Užívateľské prostredie sa mierne zmení a v ľavej hornej časti pribudne nová ikona zamaskovanej osoby. V tomto režime sa otvorené webové stránky  nezaznamenávajú do histórie prehliadania. Nezanechajú sa ani žiadne súbory cookie.

SunSpider JavaScript Benchmark

Stále viac a viac stránok, s cieľom priniesť čitateľom množstvo funkcií, využíva JavaScript. Veľmi dôležitým parametrom pre všetky prehliadače je teda ich rýchlosť spracovania takéhoto obsahu. Safari, na rozdiel od Chrome, využíva nový Nitro engine. Ten poskytuje výrazné zrýchlenie JavaScriptu a je dostupný len pre Safari. Porovnanie oboch prehliadačov pomocou SunSpider  JavaScript benchmarku nájdete v tabuľke nižšie (menšie číslo je lepšie).

[table “16” not found /]

Záver

Prehliadač Chrome pre iOS zariadenia ponúkol podobné funkcie, ako aj na iných systémoch.  Možnosť synchronizácie kariet s ostatnými zariadeniami a inkognito mód, sú potešujúce a určite sa zídu aj pri reálnom využití. Samotná aplikácia je výborná no problém vidím práve v tom, že žiadny iný prehliadač ako Safari, nemôže byť vybavený Nitro enginom a taktiež nemôže sa stať predvoleným prehliadačom. Teda pri otvorení odkazu v maily alebo inej aplikácií, sa automaticky spustí Chrome.

 Aplikáciu si môžete stiahnúť zdarma kliknutím na nasledovný odkaz:

[app url=“http://itunes.apple.com/sk/app/chrome/id535886823?mt=8″]

Prezentačné video:

 

1. septembra 2012
Fotománia

+