MojiPhone

S každým nepárnym rokom prichádza na trh aj novy iPhone s označením „S“, ktorý berie zovňajšok predchádzajúceho modelu a na prvý pohľad tak pôsobí identicky. Netreba sa však nechať zmiesť, vnútornosti smartfónu boli totižto kompletne vynovené a iPhone tak ponúka vyšší výkon, lepší fotoaparát, vynovený operačný systém a tiež aj diskutované snímanie odtlačkov prstov. Zaujímavú zmenu prináša aj procesor, ktorý ako prvý poskytuje 64-bitovú architektúru.

Mnohí používatelia a technologickí fanúšikovia sú trocha skeptickí v prípade „S“ modelov a nie sú nadšení, že Apple doslova zoberie starú konštrukciu, vymení čip, pridá na kapacite batérie, zlepší kameru a označuje ho za úplne nové zariadenie. Oplatí sa teda investovať nemalé peniaze do iPhone 5S, alebo počkať do budúceho roka na nový model ?

Dizajn a konštrukcia

Dizajn je oblasť, kde Apple nepredstavil žiadne významné zmeny oproti minulému roku. iPhone 5S tak prichádza s rovnakou hliníkovou konštrukciou, rozmermi a identickou váhou. Zmeny prebehli vo farebnom prevedení čiernej verzie, ktorá je teraz nazývaná „space gray“ a namiesto tmavých hrán a zadnej časti ponúka sivé prevedenie. Ako majiteľ čiernej verzie iPhone 5 môžem subjektívne zhodnotiť, že model 5S je vďaka tejto nepatrnej úprave elegantnejší. Biela verzia zostala nezmenená, no a úplnou novinkou sa stalo zlaté farebné prevedenie, ktoré ocení najmä nežné pohlavie alebo prominentní fanúšikovia Apple. Váha smartfónu sa ustálila na 112 gramoch, čo je výborná hodnota. Rozmery sú 123,8 x 58,6 x 7,6 mm a aj keď nepatrí k najtenším smartfónom na trhu, rozhodne budete s jeho malou hrúbkou spokojní.

Recenzia iPhone 5S

Inou zmenou, ktorú si väčšina používateľov všimne na prvý pohľad je redizajnované home tlačidlo s podporou snímania odtlačkov prstov Touch ID. V porovnaní so starším modelom vypadol známy biely štvorec a tlačidlo je tento krát ploché. Okolo tlačidla sa tiež lemuje pásik, ktorý ide ruka v ruke s farbou smartfónu. Zlatý model má teda zlaté lemovanie tlačidla, biely model strieborné a na čiernom je to vďaka čiernej farbe najmenej výrazný prvok. Čakal som, že Apple použije sivú, ktorá by tlačidlo viac zvýraznila.

Recenzia iPhone 5S Touch ID

Ostatné ovládacie prvky boli zachované. Ľavá hrana ukrýva prepínač s funkciou uvedenia smartfónu do tichého režimu a pod ním je tradičná dvojica tlačidiel pre úpravu hlasitosti. Vo vrchnej časti sa nachádza tlačidlo pre zapnutie/vypnutie, ktoré reaguje veľmi dobre na stlačenie. Pravá hrana je prázdna, zatiaľ čo spodná ukrýva 3,5 mm audio jack konektor pre pripojenie audia, lightning konektor a otvory pre vedenie zvuku z dvojice reproduktorov.

Recenzia iPhone 5S

Touch ID

Pravdepodobne najzaujímavejšou funkciou nového iPhone 5S je snímač odtlačkov prstov, ktorý je Applom nazývaný ako Touch ID. O novinke sa rozprávalo niekoľko týždňov ešte pred samotným predstavením a ešte viac neskôr, keď sa objavili rôzne správy o tom, že Apple spolupracuje s vládnymi zložkami a poskytuje im prístup k odtlačkom prstov. K tomu sa však dostaneme neskôr. Diskusie sa rozrástli aj o negatívne postoje druhej strany mince, ktorá tvrdila, že Apple opäť ukradol tento nápad a inšpiroval sa Android smartfónom Motorola Atrix 4G. Tento mal zabudovaný kapacitný snímač odtlačkov, ktorý vyžadoval aby používateľ prešiel po ňom prstom tak, ako to poznáme napríklad z osobných počítačov. Osobne som smartfón nevyskúšal, ale internetové diskusie prezrádzajú, že takéto riešenie vyžadovalo niekoľkonásobné snímanie, pričom percento úspešnosti bolo z používateľského hľadiska prini. Ponúka teda Touch ID lepší komfort pre používateľa a podobá sa vôbec na riešenie z Motoroly ?

Recenzia iPhone 5S Touch ID

Najskôr si prezradíme niečo o technológii. Home tlačidlo iPhonu 5S ukrýva 170 mikrometrový senzor, ktorý so svojim rozlíšením 500 ppi dokáže prečítať aj najjemnejšie detaily odtlačkov prstov. Tento je chránený zafírovým sklíčkom zároveň slúžiacim ako šošovka, ktorá presne zaostruje na bruško prsta. Oceľový krúžok, o ktorom som rozprával pri dizajne, má však okrem estetickej funkcie aj iné využitie. Dokáže zaregistrovať prítomnosť prsta a na základe toho vyslať informáciu do senzoru, aby naskenoval odtlačok. Senzor následne, z malých častí prstu zo subepidermánych vrstiev kože, vytvorí snímok vo vysokom rozlíšení. Touch ID potom vykoná matematickú analýzu získaných informácií a porovná ich s údajmi získanými pri registrácii odtlačku.

Registrácia prebieha pri prvom spustení zariadenia alebo vo všeobecných nastaveniach zariadenia. Celý proces je možné zvládnuť približne za minútu a hoci je jednoduchý, spočiatku vám môže trvať kým naň prídete. Skenovanie prebieha prikladaním prsta na Home tlačidlo. V prvom kole to bude približne osemkrát, následne budete vyzvaní, aby ste prst prikladali pod rôznymi uhlami. Keď je skenovanie kompletné, výsledok bude pridaný do zoznamu maximálne piatich odtlačkov. Pre využívanie tejto funkcie bude nutné zvoliť si PIN kód, pomocou ktorého odomknete zariadenie v prípade, ak skener nebude schopný zosnímať prst. To sa stáva najmä vtedy, ak je zašpinený alebo mastný od dotykov.

Počas prvých dní zoznamovania s iPhone sa musím priznať, že som Touch ID nevyužíval tak pravidelne a radšej som ručne zadal heslo. Bolo to spôsobené najmä tým, že vo väčšine prípadov skener nenasnímal môj odtlačok. Problém sa však odstránil opätovnou registráciou odtlačku, ktorej treba venovať zvýšenú pozornosť. Potom už bolo snímanie takmer bezproblémové a len občas som zaznamenal chybu pri snímaní a to hlavne preto, že sklíčko bolo mastné.

Najväčšími kladmi Touch ID je rýchlosť, akou vie zaznamenať odtlačok, spracovať ho a odomknúť zariadenie a tiež aj jeho umiestnenie na konštrukcii. Väčšina používateľov iOS zariadení využíva Home tlačidlo aj na aktiváciu displeja a najmä preto sa Apple rozhodol senzor umiestniť práve tu. Je to logické a tiež aj praktické riešenie. S novým iPhone 5S si teda ani nevšimnete, že váš odtlačok bol využitý na odomknutie zariadenia. Touch ID okrem odomknutia ale slúži aj pri nakupovaní v iTunes a AppStore, čo som s radosťou uvítal. Pretože si z času na čas zakúpim nejaký ten obsah, mám teda v profile vyplnené údaje o kreditnej karte. Z toho dôvodu využívam komplexné heslo, ktorého zadávanie trvá nejaký ten čas. Snímač odtlačkov tento nepríjemný fakt odstraňuje šikovným spôsobom. Obrovský potenciál snímača odtlačkov je však obmedzený len na spomínané dve využitia a nie je dostupný pre aplikácie tretích strán. Určite by ste ocenili možnosť prihlásiť sa, či zabezpečiť prístup na sociálne siete alebo do iných aplikácií jedným dotykom.

Recenzia iPhone 5S odtlacok

A ako je to s bezpečnosťou ? Podľa vyjadrení spoločnosti, Touch ID neukladá žiadne snímky odtlačkov, ale len ich matematickú reprezentáciu a obrázok samotného odtlačku z nej nie je možné žiadnym spôsobom spätne vytvoriť. Tieto dáta využíva len Touch ID a nieje ich možné použiť k zisteniu zhody v inej databáze odtlačkov prstov. Tiež sa zmieňuje o novej bezpečnostnej architektúre Secure Enclave, ktorá je súčasťou čipu Apple A7. Táto technológia šifruje dáta odtlačkov prstov a chráni ich kľúčom, ktorý je prístupný len pre samotný Secure Enclave. Architektúra je dokonca oddelená od čipu A7 a celého systému iOS, takže ostatné aplikácie nemajú k týmto dátam žiadny prístup. Apple zdôrazňuje, že dáta sa nikdy neukladajú na jeho servery a ani sa nezálohujú na iCloud, či iné miesta.

Nech už je váš názor na Touch ID akýkoľvek, treba si uvedomiť, že táto funkcia pridáva novú vrstvu zabezpečenia, skracuje odomknutie pri aktivovanom PIN kóde a skracuje tiež sťahovanie obsahu z iTunes. Nikto vás nebude nútiť využívať vaše odtlačky na odomknutie telefónu. Bezproblémovo môžete aj naďalej používať ochranu číselnou kombináciou, ktorá je aspoň v mojom prípade veľmi otravná. Snímač odtlačkov nemusí byť v aktuálnom modeli trhákom, no Apple opäť nasadil trend a v budúcom roku môžeme čakať nielen vylepšenie technológie, ale aj jej širšie využitie. Nie je tajomstvom, že aj ostatní výrobcovia budú iPhone 5S nasledovať a v budúcich vlajkových lodiach môžeme uvidieť podobnú funkcionalitu. Či sa im to už podarí takým skvelým alebo lepším spôsobom ako Applu sa ešte uvidí.

Displej

Apple si aj v tomto roku stojí za rozhodnutím zabudovať do iPhonu 4-palcový LCD displej. Po stránke zobrazovania sa nič nezmenilo. Jedná sa o rovnako špičkový LCD panel s rozlíšením 1360 x 640 pixelov, čo nám dáva hustotu 336 ppi. Apple takéto rozlíšenie označuje ako Retina, pretože ľudské oko nie je natoľko dokonalé, aby pri takomto počte pixelov na palec dokázalo rozoznať obrazové body. Displej je tak jemný a má skvelé farby. Jedinou výhradou, alebo skôr nedostatkom technológie je zobrazenie čiernej. To je síce veľmi dobré, no konkurenčné riešenie s AMOLED displejmi ponúkajú nekompromisne lepšiu čiernu.

Jas je natoľko vysoký, že za denného svetla umožňuje bezproblémové čítanie a v noci je až príliš jasný, takže ho budete musieť redukovať. Pozorovacie uhly sú výborné, obraz je skvelý nech sa človek pozrie z akejkoľvek strany. Myslím, že po stránke zobrazovania nebude mať k displeju výhrady nikto, no niektorí fanúšikovia Applu vyslovujú nutkanie po väčšej uhlopriečke. Aj keď si myslím, že štyri palce sú zlatým stredom, osobne by som možno uvítal o niečo väčší displej.

Výkon a nový Apple A7

Ďalšou významnou novinkou iPhone 5S je celkom nový čip Apple A7 so 64-bitovou architektúrou, ktorú vidíme v mobilných zariadeniach po prvýkrát. Čip tvorí dvojjadrový procesor taktovaný na frekvenciu 1,3 GHz a štvorjadrový grafický čip, ktorý by mal byť podľa portálu AnandTech odnožou čipu PowerVR G6430. V syntetických testoch zaznamenáva Apple A7 skvelé výsledky a je špičkou vo svojej triede. Všimnete si to najmä na skrátených dobách načítavania hier alebo aplikácií. Grafická jednotka nemá problémy ani s tými najnáročnejšími hrami, ktoré sú maximálne plynulé. Pri každodennom používaní si však veľký rozdiel, až na prehliadanie webu, medzi iPhone 5 alebo iPhone 5C nevšimnete. To je však jedna z výhod operačného systému iOS, ktorý pracuje skvelo aj na starších zariadeniach.

Recenzia iPhone 5S Apple A7

Z veľkej časti zaujala takmer každého architektúra. Jedným z dôvodov, prečo prejsť na 64-bitovú architektúru je dopyt po vyššej kapacite operačnej pamäte RAM. Apple však nepotrebuje vybavovať svoje zariadenia veľkou kapacitou RAM a vzhľadom na dostupný 1 GB v iPhone 5S to nemôže byť skutočný dôvod prechodu. Možno Apple plánuje do budúcnosti niečo väčšie a tento krok je len prípravou pre vývojárov, aby svoje tituly optimalizovali na tento druh procesora. 64-bitová architektúra však prináša svoje ovocie aj teraz. Jej použitie je totižto spojené s vyšším počtom registrov a ich veľkosti, čo umožňuje v konečnom dôsledku zvýšiť samotný výkon. Pri porovnaní jednotlivých testov v benchmarkoch na stránkach AnandTechu, predstavuje nárast výkonu v niektorých prípadoch až stovky % a v iných zas jednotky až desiatky % v porovnaní s 32-bitovou architektúrou.

Svojim spôsobom interesantnejšou súčasťou sa stáva nový M7 „motion coprocessor“. Novinka je navrhnutá na zbieranie dát zo senzorov (akcelerometer, gyroskop, kompas a ďalších) a na základe nich vyhodnocuje stav zariadenia. Dokáže vyhodnotiť, či kráčate, ste v automobile, bežíte, atď. Vďaka tomuto čipu dokáže systém rozpoznať, ako dlho ste smartfón nepoužívali a na základe toho napríklad zabrániť sťahovaniu mailov pretože môžete v tej dobe spať. M7 dokonca vie informovať systém či šoféruje, na základe čoho sa nebudú zbytočne vyhľadávať Wi-Fi siete. Výborným príkladom využitia procesora je aplikácia Nike+ Move, ktorá umožňuje sledovať pohyb majiteľa zariadenia a hodnotí aktivitu počas dňa vlastným skóre. Hoci je využitie M7 zatiaľ obmedzené, časom sa objavia ďalšie aplikácie a iPhone 5S tak môže nahradiť rôzne náramky, ktoré doposiaľ slúžili na tento účel.

Fotoaparát

Obrazový snímač v iPhone 5S ponúka rovnaké rozlíšenie 8-megapixelov (3264 × 2448 pixelov) ako predchádzajúci model iPhone 5 alebo iPhone 4S, no Applu sa aj napriek tomu podarilo zlepšiť kvalitu fotografií. Zmeny sme sa dočkali v rozmeroch samotného čipu. Staršie modely mali rozmer 1/3,2 palca (4,54 x 3,42 mm), pričom nový iPhone 5S má senzor s veľkosťou 1/3,0 palca (4,89 x 3,67 mm). Keďže rozlíšenie zostalo nezmenené, zväčšila sa veľkosť samotných pixelov z 1,4 µm na 1,5 µm. V kombinácii s väčšou svetelnosťou f/2.2 (predchádzajúci model mal f/2.4), snímač dokáže zachytiť väčšie množsto svetla, čo sa prejavilo v nočných záberoch a pri slabšom osvetlení.

Recenzia iPhone 5S fotoaparát

Novinku, ktorú sme doposiaľ na iPhonoch nevideli je tzv. True Tone blesk, ktorý pozostáva z dvoch LED diód s odlišnými farebnými tónmi – jedna je studená a jedna teplá. Pri fotografovaní so zapnutým bleskom sa po stlačení spúšte najskôr nasvieti scéna, obrazový signálový procesor (ISP) vyhodnotí aký farebný tón má použiť a preblyskne. Výsledkom sú fotografie s prirodzenejšími farbami, ako v prípade jedného blesku.

Vďaka rýchlejšiemu procesoru a novému ISP, o ktorom sa vie len veľmi málo, mohol Apple pridať novú funkciu tzv. burst záznamu. Táto dokáže zachytiť až 10 snímkov za sekundu. Stačí ak držíte tlačidlo spúšte a fotky sa budú doslova sypať. Rýchlosť fotografovania je výborná, je takmer bez zaváhania. Po softvérovej stránke sme sa v iOS 7 dočkali aj nového prostredia fotoaparátu, ktoré prináša fotografovanie vo štvorcovom formáte, efekty v reálnom čase a exkluzívne pre iPhone 5S bolo pridané aj spomalené video (slow-motion video). Posledná zmieňovaná funkcia umožňuje zaznamenávať video so snímkovou frekvenciou 120 fps a priamo v galérii zvoliť časové rozmedzie spomalenia. Tento mód však znižuje kvalitu videa na 720p z pôvodných 1080p, to však nemení nič na tom, že si s ním užijete kopec zábavy.

Nový model fotí celkovo výborne a ak ste boli so svojím iPhone 5 spokojní, z iPhone 5S budete nadšení. Obľúbenosť iOS zariadení pri fotografovaní je možné premietnuť prostredníctvom služby Flickr, ktorá registruje viac než 250 miliónov fotografií z Apple zariadení a v top trojke najobľúbenejších zariadení figurujú všetko iPhony. Rovnako ako s predchádzajúcimi modelmi, s iPhone 5S vás bude jednoducho baviť fotografovať všetky momentky zo svojho života.

Recenzia iPhone 5S

 

Recenzia iPhone 5S

 

Recenzia iPhone 5S

 

Recenzia iPhone 5S

 

Recenzia iPhone 5S

 

Recenzia iPhone 5S Recenzia iPhone 5S

Recenzia iPhone 5S
Štvorcový formát fotografie

Za zmienku stojí aj malý tip, pomocou ktorého dokážete vypnúť spomalený efekt z exportovaného videa. V prehrávači QuickTime sa totižto pri tomto tipe videa zobrazí tlačidlo „Spomal.“, ktoré dokáže vypnúť/zapnúť spomalenie videa.

Recenzia iPhone 5S

 

Pozrite si ešte video z hlavného fotoaparátu.

Batéria

Applu sa podarilo do rovnakého tela vtesnať batériu s kapacitou o takmer 10% vyššou, než mal jeho predchodca. Starší model mal 1440 mAh batériu, pričom nový má kapacitu 1560 mAh. Vyššia kapacita batérie by sa samozrejme mala odzrkadliť vo vyššej výdrži na jedno nabitie, no pravda je komplikovanejšia. Ako už vieme, iPhone 5S je vybavený výkonnejším čipom, ktorý je síce vyrobený 28 nm technológiou výroby, no to nestačilo vykompenzovať vyššie nároky na spotrebu. Istú časť zohráva aj nový systém iOS 7, ktorý podľa vyjadrení používateľov zvýšil nároky na spotrebu energie. Výsledkom je teda takmer rovnaká výdrž, no to záleží od využívania samotného majiteľa.

Recenzia iPhone 5S Batéria

Pri testovaní batérie som sa rozhodol vyskúšať bežný model, bez presného merania času. iPhone 5S som skoro ráno odpojil od nabíjačky a využíval ho počas celého dňa. Spustená bola Wi-Fi, automatická úprava jasu, pripojenie do 3G siete, synchronizácia trojice e-mailov, zapnuté lokalizačné služby a hlasitosť bola nastavená na 2/3 úrovne. Počas dňa som zaznamenal niekoľko telefónátov, prezeral som maily a sociálnu sieť Facebook, chatoval som cez Google Hangouts, zahral som si dve úrovne hry Dead Trigger, vybavil som zopár e-mailov, využíval kalendár a niekoľko iných aplikácií. Batéria bola na druhý deň ráno v červenom rozsahu, teda pod 20% svojej kapacity. V nastaveniach bolo zaznamenané využívanie 7 hodín 42 minút a pohotovostný režim 25 hod. a 6 min.. Veľmi podobné výsledky som zaznamenával aj s iPhone 5.

Výdrž batérie sa dá o niečo zvýšiť vypnutím iCloudu, vypnutím Wi-Fi a 3G konektivity ak sa nepoužíva, vypnutím lokalizačných služieb alebo iných súčastí. V prípade hrania graficky náročných hier sa batéria iPhonu 5S dokáže vybiť veľmi rýchlo. Pri spustenej hre Dead Trigger 2, sa pri teste vybila za 3 hodiny 24 minút. Ak často sledujete videá, tak možno oceníte veľmi dobrú výdrž pri tomto úkone. iPhone dokázal spustený film prehrávať celkom 11 hodín 47 minút, pri štvrtinovej hlasitosti a vypnutých bezdrôtových sieťach.

Konektivita

iPhone 5S disponuje takmer všetkými modernými bezdrôtovými technológiami. Nájdeme tu pochopiteľne Wi-Fi v štandardoch 802.11 a/b/g/n (2.4GHz a 5GHz), alebo Bluetooth vo verzii 4.0. Dostupná je aj lokalizácia prostredníctvom GPS a GLONASS, ktorá je veľmi rýchla, takže nebudete musieť čakať zbytočne dlho na nájdenie satelitov a fixáciu polohy. Ani nový iPhone nedisponuje u konkurencie často používanou technológiou NFC, čo je škoda vzhľadom na narastajúci počet príslušenstva s jeho podporou.

Pripojenie k dátovej mobilnej sieti operátora umožňuje UMTS/HSPA+/DC-HSDPA v pásmach 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz. Okrem toho je prístupné aj pripojenie prostredníctvom rýchlej LTE (Long Term Evolution) siete v takmer všetkých pásmach. Na Slovensku má tento druh siete pred sebou ešte dlhú cestu, no komerčné testovanie umožňuje O2 v dedinách Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji a Zálesie a najnovšie sa zapojil aj Telekom v mestách Trnava, Nitra, Žilina, Banskú Bystrica a Prešov. Apple zariadenia však nie sú v tejto chvíli LTE sieťou Telekom podporované, no v ďalších týždňoch a mesiacoch by s tým nemal byť problém.

Telefonovanie

Mimo všetkých technologických noviniek musí smartfón v tejto cenovej kategórii bezpodmienečne spĺňať bravúrne aj funkcie telefónu. V tomto smere som s iPhonom nezaznamenal žiadne problémy, dokonca som mal dojem, že úroveň signálu bola o niečo lepšia. Po kvalitatívnej stránke ponúka rovnaké možnosti, ako minulý model. Zvuk je vylepšený trojicou mikrofónov, ktoré zaisťujú pokrytie zo všetkých uhlov. Každý z mikrofónov sníma zvuk  z daného smeru, ktorý je následne prostredníctvom algoritmov vyčistený od nepotrebných zložiek.

Podobne ako niektoré konkurenčné zariadenia na trhu, iPhone 5S podporuje technológiu HD Voice, ktorá by mala výrazne vylepšiť kvalitu hovorov cez mobilnú sieť. HD Voice zabezpečuje prenos hlasu v širšom frekvenčnom rozsahu  50 – 7000 Hz, čo by používateľ mal zaznamenať najmä pre vyššie a hlbšie tóny. Využitie technológie však závisí od podpory operátora a na Slovensku si čistejšie hovory môžete užiť zatiaľ len v sieti Orange.

Recenzia iPhone 5S Nano SIM

Za zmienku stojí fakt, že rovnako ako v prípade iPhone 5, aj nový model je vybavený nano SIM kartou, ktorou sa výrobca snažil ušetriť drahocenné milimetre vo vnútri konštrukcie. Používatelia tak museli vymeniť svoje SIM karty u operátora, ktorý tento proces spoplatňuje.

iOS 7

iPhone 5S samozrejme prichádza s predinštalovanou najnovšou verziou systému iOS. Siedma verzia prináša najrazantnejšie zmeny dizajnu od čias predstavenia prvého iPhone a preto sa považuje za obrovský krok kalifornskej spoločnosti. Skeuomorfizmus opadol v rukách známeho dizajnéra Jonathana Ivea, ktorý sa rozhodol nasledovať aktuálny trend minimalizmu a flat dizajnu. Každý element používateľského prostredia vrátane telefónu, sms správ alebo samotnej klávesnice prešiel razantnými zmenami a ako sa postupom času ukázalo, nie každému to vyhovuje. Pretože zmeny sú naozaj obrovské, popíšeme si len tie najvýznamnejšie.

Pravdepodobne najočakávanejšou funkciou iOS 7 sa stáva tzv. Control Center, ktorý ponúka zjednodušené či rýchle ovládanie hardvéru vrátane Wi-Fi či Bluetooth. Súčasťou je aj ovládanie prehrávania hudby, AirDrop, tlačidlo pre fotoaparát, ako aj tlačidlo pre zapnutie zadnej LED diódy. Spomínaná funkcia Airdrop je známa zo systému OS X a ponúka jednoduché bezdrôtové zdieľanie obsahu medzi inými iOS zariadeniami. AirDrop zobrazí všetkých používateľov v okolí a umožní zdieľať súbory bez akéhokoľvek nastavenia siete.

iOS 7

Významné zmeny získal prehliadač internetu Safari. Pole pre vyhľadávanie a pole zadávanie URL adresy sú po dlhom čase konečne zjednotené. Zmeny zahŕňajú aj odlišný prístup k otvoreným záložkám, ktoré je možné vertikálne posúvať a jednoduchým gestom aj vymazať. Podporovaný je tiež iCloud Keychain, ktorý bol predstavený s OS X Mavericks. Táto služba prakticky prenáša cloudom všetky vaše heslá medzi jednotlivými zariadeniami. Súčasťou Safari je aj generátor hesiel, položka so zdieľanými odkazmi zo sociálnych sietí alebo jednoduché čítanie článkov v zozname Reading list.

Veľkou zmenou prešiel aj samotný multitasking, ktorý v iOS 7 zaznamenáva najpoužívanejšie aplikácie a tieto pravidelne aktualizuje v pozadí. Ak pravidelne pozeráte napríklad Facebook niekedy v raňajších hodinách, daná aplikácia sa aktualizuje ešte predtým než ju otvoríte. Prostredie je úplne nové a ponúka náhľady otvorených aplikácií.

K ďalším zmenám môžeme zaradiť automatické aktualizácie všetkých nainštalovaných aplikácií v App Store, kategorizáciu podľa veku alebo možnosť zobrazenia aplikácií, ktoré sú využívané inými fanúšikmi vo vašom okolí. Asistentka Siri ponúka úplne nové prostredie a tentokrát má aj väčší prístup k funkciám zariadenia. Používatelia môžu po prvýkrát zmeniť hlas zo ženského na mužský. Siri získala aj integráciu so sieťou Wikipedia a dokáže ovládať jas zariadenia, bluetooth, iTunes Radio alebo prehrať hlasovú správu. Okrem toho dokáže zobrazovať nové príspevky na sociálnej sieti Twitter a taktiež výsledky vyhľadávania z Bing.

Apple začal bezplatne tiež ponúkať svoje kancelárske aplikácie Pages, Numbers a Keynote, či známe aplikácie iPhoto a iMovie na prácu s fotografiami a videom.

Hodnotenie

Kalifornský gigant prakticky predstavil nový model v starom šate. Všetky vnútornosti dostali výkonnejšiu a lepšiu náhradu, avšak zvonka boli zmenené len malé detaily. Aj softvérová stránka veci sa novým redizajnom podľa môjho názoru posunula k lepšiemu a hoci mnoho noviniek neprináša, môže sa pochváliť rovnako jednoduchým ovládaním a minimalizmom. Nový iPhone teda robí všetko to, čo jeho predchodca, no ešte lepšie.

Recenzia iPhone 5S

Významnou pridanou hodnotou sa stal jednoznačne snímač odtlačkov prstov Touch ID, ktorý pridá novú úroveň ochrany pre používateľov, ktorí majú vo svojom smartfóne dôverné či osobné informácie a nechcú, aby sa dostali do nesprávnych rúk. Veľkú inováciu predstavuje aj Apple A7 čip, ktorý ako prvý prináša 64-bitovú architektúru do mobilných zariadení. Povráva sa, že bežný používateľ nerozozná veľké zmeny v porovnaní s iPhone 5, no opak je pravdou. Nárast výkonu je očividný najmä v prípade prehliadania Internetu. Ak budete mať dobré pripojenie, otváranie stránok je otázkou okamihu. V rôznych špecifických testoch, ktoré sa zaoberajú výkonom procesora pri prehliadaní internetu bol iPhone 5S na prvom mieste. Grafický výkon je taktiež pozoruhodný. Najnovšie herné tituly zvláda bravúrne a grafika je naozaj skvelá. V budúcnosti budú nové hry lepšie optimalizované pre nové hardvérové zmeny a mali by sme sa teda dočkať ešte lepšieho výsledku.

Negatívne vlastnosti je v prípade iPhone 5S len ťažké hľadať. Určite by som za nedostatočnú hodnotil výdrž batérie, ktorá podobne ako väčšina konkurencie ponúka 1 deň používania. Je už prakticky zvykom, že výrobcovia v tejto oblasti neponúkajú razantné zmeny alebo nové technológie. Už roky počúvame o revolučných batériách, ktoré navždy zmenia mobilný priemysel, ale žiadna z nich sa ešte na trhu neobjavila. Niektorí používatelia môžu byť nespokojní aj s displejom, ktorý by mohol byť ešte o niečo väčší. Nie je to však však nič, čo by pokazilo radosť z používania iPhonu.

Slovenské internetové obchody ponúkajú iPhone 5S vo verzii so 16 GB za cenu od 640 – 950 EUR, čo rozhodne nie je málo. Za to však môžeme vďačiť obchodnému systému. Kúpiť teda nový iPhone alebo počkať na ďalšiu generáciu ? To je otázka špecifická pre každého z vás. Ak už vlastníte iPhone 5, zmeny ktoré prebehli vás pravdepodobne neohúria a popravde, ak nebudete potrebovať lepšie zabezpečenie prostredníctvom Touch ID, kupovať nový model sa neoplatí. V prípade, že vlastníte starší model alebo chcete kúpiť svoj prvý iPhone, určite sa treba poobzerať po iPhone 5S, ktorý je spomedzi všetkých iPhonov pravdepodobne najlepšou investíciou najmä do budúcnosti.

23. novembra 2013
Fotománia

+