MojiPhone

Kamera v telefóne ? V minulosti nereálne, dnes takmer na každom kroku. Veľký boom malých a lacných kompaktov sa spomalil s príchodom lepších čipov do mobilných telefónov a ľudia ich čoraz viac využívajú na každodenné fotenie. Samozrejme potreby náročných zatiaľ uspokoja len digitálne zdkadlovky. Na druhú stranu, telefón máme stále pri sebe a pomocou mobilného internetu môžeme zdieľať takmer okamžite svoje momentky zo života.

Hlavnou vymoženosťou iPhone 4S je bezpochyby osobná asistentka Siri, no pri zvažovaní jeho kúpi hrá veľkú rolu aj vylepšený fotoaparát. Tento sa dočkal väčšieho rozlíšenia, novej optiky, objektívu, atď.  Niektorý však zabúdajú na vylepšenia ktoré priniesol iOS 5 do aplikácie fotoaparátu, ktoré si v rýchlosti priblížime.

iOS 5 konečne prinieslo vytvorenie fotografie pomocou fyzického tlačidla pre zvýšenie hlasitosti. Vedeli ste však, že to isté funguje aj po pripojení slúchadiel ? Takýmto spôsobom dostanete stabilné zábery a pri použití statívu, ktorý si môžete cez ebay zadovážiť za pár dolárov, môžu slúchadla poslúžiť ako diaľková spúšť.

Druhým trikom je mriežka pri fotografovaní. Pomocou mriežky môžete s výhodou použiť tzv. pravidlo tretín, ktorého cieľom je umiestniť predmet oblasti záujmu do blízkosti línie tak, aby celkový obraz bol rozdelený na tri rovnaké časti. Taktiež, ak je v obraze horizont, mal by byť umiestnený na na horizontálnej čiare mriežky. Podľa mnohých ľudí sa tak fotografie stávajú výraznejšie a zaujímavejšie.

Automatické zaostrovanie je v iPhone samozrejmosťou už veľmi dlho, ako aj zaostrenie požadovanej oblasti. Jednoduchým dotykom prsta obrazovky nastavíte focus a expozíciu. Ak však pohnete iPhone tieto nastavenia sa zmenia. Podržaním prsta na danom mieste dlhšie, až kým modrý rámček nezačne pulzovať, uzamknete AE/AF (automatic exposure/automatic focus).

14. februára 2012
Fotománia

+