MojiPhone

USB je niečo, čo je denno dennou súčasťou našich životov, a používame ho na transfer snáď všetkého možného z jedného zariadenia na druhé. Príchodom lightning káblov sa situácia trošku zkomplikovala hlavne pre majiteľov zariadení iPhone, a iPad, ktorí chceli výhody USB využívať.

My sme si na test zobrali najnovší USB kľúč spoločnosti ADATA, model AI920, ktorý v sebe spája nie len štandardné USB, ale aj USB s lightning konektorom, vďaka ktorému sa postará o možnosť transferu súborov medzi iPhonom, iPadom, aj štandardným PC, či zariadeniami s lightning konektorom.

IMG_4044

ADATA AI920 prichádza na trh v celkovo dvoch farebných prevedeniach, a to zlatom, a ružovo zlatom, a celkovo v troch kapacitných variáciách. Najnižšiu 32 GB verziu dopĺňa 64 GB, a 128 GB verzia. My sme testovali zlatú, 32 GB variantu.

Kľúč patrí do kategórie menších zariadení, vďaka čomu je aj mimoriadne ľahký. Váži iba 3.6 gramov, čo znamená že napríklad ani na kľúčoch vám zavadzať nebude. Ku každému USB zariadeniu naviac dostanete náramok, vďaka ktorému si ho môžete kdekoľvek pripnúť a nosiť so sebou. Bezpečnosť zabezpečuje silná kryptografia, no odolný je aj zvonka. Odolá totiž prachu, aj vode.

IMG_4042

Výbavou USB kľúča je štandardný USB 3.1 konektor, ktorý zabezpečí rýchly transfer na zariadeniach s USB pripojením, a rovnako tak Lightning konektor, ktorý vďaka relatívne dlhému predĺženiu zapojíte aj do zariadení s robustnejšími obalmi. Vytiahnutie Lightning konektora funguje na princípe záklapky, ktorú je potrebné vytiahnuť. Samo o sebe však funguje mechanizmus dobre, nejde ťažko, ale ani mimoriadne ľahko, takže sa nemusíte báť, že sa napríklad vo vačku konektor vytiahne.

USB sme testovali pri prenose ako na iPhone, tak aj na iPade, a počítači s operačným systémom Windows 10. Technológia je pre iOS zariadenia jednoduchá. Po pripojení zariadenia vás vyzve na inštaláciu aplikácie i-Memory, ktorá funguje ako komunikátor medzi iOS zariadením a USB kľúčom. Po inštalácií sa zobrazia dve úložiská, jedno zariadenia, a jedno USB. Následne môžete vyberať z viacerých možností, ako transferovať obsah. Buď vyberiete špeciálne hudbu, video, či napríklad obrázky, alebo cez File Manager presuniete ľubovoľné súbory. Po ich označení sa začne transfer, ktorý vyvoláte ponukou zdieľania.

AI920-gd-lanyard-128GB

Transfer je rýchly, z iPhonu sa nám aj väčšie súbory načítali relatívne rýchlo. Na počítači však bola táto rýchlosť neporovnateľne väčšia. Prenos súborov cez Lightning konektor má totiž maximálnu rýchlosť 30 MB/s, kdežto USB 3.1 ponúka maximum 150 MB/s. Okrem transferu ponúka aj technológie Apple, ako napríklad priame fotenie Live Photos na USB, prípadne priame nahrávanie videa do USB až do 4K.

Nám USB kľúč poslúžil veľmi dobre. Využijete ho pokiaľ potrebujete rýchlo preniesť údaje z iPhonu, či iPadu do iného lightning zariadenia, prípadne do štandardného počítača, ale aj pokiaľ nemáte prístup napríklad ku cloudovému riešeniu. Jeho prenos je rýchly, stabilný, a šifrovaný. Vzhľad kľúča je optimálny, je ľahký, a odolný, vďaka čomu ho môžete používať aj v horších podmienkach.

‎i-Memory
Price: Free
17. februára 2017
Fotománia

+