MojiPhone

Jeden z patentov, ktorý si spoločnosť Apple podala už v roku 2010 a v minulých dňoch bol konečne potvrdený, ukazuje nevšedný koncept notebooku s obojstranným displejom. Patent č. 8638549 popisuje „modul displeja elektronického zariadenia“, ktorý má na vnútornej strane klasickú obrazovku ako bežný notebook, ale na vonkajšej sú umiestnené fotovoltaické články, sekundárny displej a dokonca aj dotykové senzory.

Patent je relatívne obsiahly a popisuje takýto obojstranný displej vo viacerých variáciách. Kryt môže byť vyrobený z rôznych materiálov, zahŕňajúcich kov, vláknové kompozity, sklo alebo keramické materiály. Najzaujímavejšie však vyznieva variant, pri ktorom je zadná strana vyhotovená z elektrochrómneho skla, u ktorého sa dá pomocou elektrického napätia regulovať jeho priehľadnosť. To umožní zadný displej efektne deaktivovať, keď je notebook otvorený a používateľ naň nemôže vidieť.

V patente je však táto myšlienka ešte ďalej rozvinutá a elektrochrómna vrstva môže byť podľa neho rozdelená na viac častí – polovice, štvrtiny, osminy, alebo v prípade potreby aj iné, nepravidelné útvary. Každá časť môže byť aktivovaná a ovládaná samostatne, vrátane nastavenia priehľadnosti. Táto možnosť sa dá využiť napríklad na zobrazenie loga, alebo malého informačného displeja. A keď už hovoríme o logu, patent uvádza aj ďalšie možnosti jeho zobrazovania, v závislosti od materiálu, použitého na kryt. Okrem konvenčného priepustného plastu osvetľovaného LED podsvietením displeja, aký je používaný na logá u súčasných Macbookov, to môže byť u budúcich zariadení napríklad aj elektronický atrament.

Patent popisuje aj viaceré možnosti využitia dotykových senzorov na kryte. Po dotyku sa napríklad môžu uvoľniť magnetické „západky“, ktoré držia kryt uzavretý. Senzory môžu tiež slúžiť na zadávanie kódov, ovládanie počítača, mediálnych prehrávačov a iných programov.

Apple obojstranný displej b

Poslednou oblasťou, ktorá je v patente opísaná, je fotovoltaický systém, teda vlastne solárny panel, uložený medzi predným displejom a zadným krytom. Týka sa to verzie notebooku so skleneným krytom a elektrochrómnou vrstvou. Ak je tá nastavená na priehľadnosť, svetlo môže prúdiť k solárnemu panelu, ktorý ho bude premieňať na elektrickú energiu. Samozrejme, pri súčasnom stave technológií by takýto solárny panel ani zďaleka nestačil ako jediné napájanie notebooku, mohol by však aspoň predĺžiť jeho výdrž.

Prirodzene, je nepravdepodobné, že takýto obojstranný displej sa objaví v Macbookoch už v najbližšej budúcnosti. V mnohých ohľadoch zatiaľ znie ako z oblasti sci-fi a Apple si zrejme len poisťuje patentmi možné smery vývoja notebookov. Pri súčasnom rýchlom vývoji technológií však nič nie je vylúčené a možno sa v niektorej z nasledujúcich generácií Apple zariadení takéhoto riešenia dočkáme.

Zdroj: appleinsider.com, techcrunch.com

6. februára 2014
Fotománia

+