MojiPhone

Spoločnosť Apple vyšetruje nehodu, pri ktorej zomrela 23 ročná žena menom Ma Ailun potom, čo ju zasiahol elektrický prúd, keď prijala hovor na jej iPhone 5, ktorý sa v tom čase nabíjal. O tragickom incidente informoval dnes denník Xinhua News – „Ma, spadla na podlahu pri telefonovaní so svojím iPhone 5, ktorý sa v tom čase nabíjal“, uviedla na jej microblogu sestra, ktorá plánovala jej svadbu datovanú na 8. augustaPodľa príbuzných sa pritom jednalo o oficiálnu nabíjačku priamo od Apple a nebol to produkt žiadnej tretej strany.

Podľa dostupných strohých informácií sa zatiaľ nezistili príčiny zásahu elektrickým prúdom. Mobilné zariadenia totižto nedisponujú takým veľkým výstupným napätím na zabitie človeka. Smartfóny majú výstupné napätie od 3 do 5 voltov, zatiaľ čo elektrický šok cítime až od 36 voltov (v závislosti od prúdu). Podľa učiteľa fyziky na vysokej škole Nanjing, ktorého citoval denník, úraz mohol byť spôsobený poškodenou nabíjačkou – „V prípade, ak je nabíjačka alebo obvod poškodený, čoho príkladom je prerušenie vodiča, môže to viesť k šoku napätím 220 voltov“

Sestra zosnulej zverejnila na svojom microblogu neskôr ďalšiu správu, kde uviedla „Chcem varovať ostatných, aby netelefonovali, keď sa váš mobilný telefón sa nabíja“. Správu na sociálnej sieti podobnej Twittru preposlala viac než 3000-krát, čím sa plochy mnohých používateľov zaplavili smutnou smutnou správou. Spoločnosť Apple vydala neskôr prehlásenie, že pomôže s vyšetrovaním prípadu.

AKTUALIZÁCIA

Vyšetrovanie nešťastného incidentu, o ktorom sa zmieňujeme vyššie nakoniec ukázalo, že Ma Ailun naozaj využívala falošnú nabíjačku, ktorá nebola vyrobená spoločnosťou Apple resp. jej dodávateľom. Spravodajský server CCTV zverejnil všetky detaily a zistenia, rovnako ako aj rozhovor s telekomunikačným expertom Xiangom Ligangom – „Falošné nabíjačky niekedy prekračujú svoje medze. Kvalita kondenzátora a chrániča obvodu nemusí byť dobrá a to môže viesť k poškodeniu kondenzátoru a odoslanie 220 ​​voltového šoku elektrinou priamo do batérie mobilného telefónu.“ 

Vyšetrovanie ďalej ukázalo, že sa jednalo o iPhone 4 a nie o hliníkový iPhone 5, tak ako sme predtým avizovali. Ďalšou možnosťou je podľa Xianga fakt, že nabíjačka mohla byť určená pre Hong Kong, Taiwan a Japonsko, kde sa elektrická sieť odlišuje používaním nižším napätím. Nehoda sa stala v Čine a ak by bola nabíjačka kupovaná práve v spomínaných krajinách, nie je vylúčené, že došlo k jej preťaženiu a poškodeniu.

Zdroj: scmp

20. júla 2013
Fotománia

+