MojiPhone

Do redakcie sme na testovanie dostali vodotesné púzdro od spoločnosti Aryca, ktoré nám venoval výhradný distribútor aryca.sk. Obal je navrhnutý aby chránil vaše zariadenie pred nepriaznivými účinkami vody, prachu, piesku a jeho zadná časť je priehľadná, čo znamená, že iPhone môžete využiť aj ako podvodnú kameru. Poďme sa pozrieť na výhody a nevýhody spojené s kúpou tohto obalu.

Balenie a konštrukcia:

Púzdro Aryca je dostupné v rôznych farebných vyhotoveniach pre iPhone 3G/3GS, iPhone 4/4S a iPad. Chalani z aryca.sk nám konkrétne poslali modré púzdro pre iPhone 4, respektíve iPhone 4S, ktoré môžete vidieť na fotografiách. Príjemnou správou je, že samotné balenie produktu obsahuje okrem púzdra aj šnúrku na ruku v rovnakej farbe. Tá slúži na to, aby ste púzdro počas manipulácie pod vodou nestratili. Nosiť šnúrku na ruke sa oplatí hlavne ak sa v mori potápate alebo plávate na miestach, kde je hĺbka vody pod vami väčšia, ako 6 metrov. Do tejto hĺbky je totiž výrobcom garantovaná vodotesnosť a v prípade, že by sa vám púzdro vyšmyklo z ruky, môže tlak poškodiť vaše zariadenie. Balenie okrem toho obsahuje aj základné inštrukcie pre používanie a možné rizika, ktoré môžu vzniknúť  nesprávnou manipuláciou.

Telo vodotesného obalu Aryca je masívne a vyrobené z odolného polykarbonátu. Membrána na prednej strane je naopak vyrobená z odolného priehľadného silikónu, aby výrobca zabezpečil čiastočnú interakciu s telefónom. Prečo čiastočnú si vysvetlíme neskôr. Vnútorné rozmery obalu presne odpovedajú iPhone 4/4S a zariadenie sa vo vnútri nijakým spôsobom nepohybuje.

Používanie:

Musím sa priznať, zo začiatku som bol trochu skeptický z vodotesnosti púzdra, najmä ak som mal v ňom ponoriť redakčný iPhone 4S do vody. Nejedná sa predsa o najlacnejší smartfón na trhu, takže dúfam, že chápete moje obavy. V prvom rade som do púzdra vložil papierovú vreckovku a ponoril do vody po dobu niekoľkých minút, aby som sa presvedčil o jeho funkčnosti. Keď som ho vytiahol a vybral obsah, neboli zjavné žiadne známky vlhkosti, potom sa moje obavy vytratili.

Púzdro sme skúšali v bazéne nemenovaného hotela, kde boli podmienky pre natáčanie pod vodou pomerne neprimerané, vďaka modrému povrchu bazénu a chlórovanej vode. Cieľom však nebolo natočiť krásne podvodné video, to necháme na vás, ale presvedčiť sa o kvalitách obalu a vyskúšať ho v týchto podmienkach.

iPhone vložíte do obalu pomerne jednoducho. Stačí odistiť bezpečnostnú poistku, otočiť vrchnou časťou o 180° aby sa uvoľnil predný kryt, vložiť iPhone a znova otočiť vrchnou časťou a zaistiť poistku (viď. video nižšie). Keď už máte takto pripravený iPhone, môžete natáčať podvodné video na ktoré je tento obal, ako stvorený. Zadná časť obalu je priehľadná a zdá sa, že neuberá na kvalite videa. To isté platí pre fotografie na povrchu. Skúšal som vytvoriť dve rovnaké fotografie, jednu bez obalu a jednu s obalom. Výsledok bol prekvapivo rovnaký. Počas testovania obalu pod vodou, nepresiakla ani jedna kvapka vody a iPhone zostal pre týmto živlom pekne v bezpečí.

Pri používaní obalu od Aryca však zamrzia užívateľov niektoré nedostatky, ktoré sú prítomné aj u niektorých iných konkurenčných výrobkov. Napríklad po natáčaní nebudete môcť vypnúť iPhone, pretože obal zakrýva vrchnú časť s power tlačidlom. Veľmi veľkou nevýhodou je aj fakt, že obrazovka nereaguje na dotyk prstov pod hladinou vody. Takže zabudnite na podvodné fotenie. Pre natáčanie videa je nutné zapnúť nahrávanie nad hladinou vody a až potom sa ponoriť.

Zhrnutie:

V krátkosti sme si opísali vodotesné púzdro od Aryca a uviedli sme aj niektoré nedostatky. Treba brať na vedomie, že s podobnými problémami sa môžete stretnúť aj s inými produktami tohto typu. Zároveň si treba uvedomiť,  že obal nieje určený len na natáčanie pod hladinou vody, ale slúži aj ako ochrana pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Môže sa vám stať, že vám napríklad niekto nechtiac ošpliecha iPhone, keď sa budete opaľovať na pláži alebo pri bazéne, môže vás zastihnúť silný dážď pri letnej turistike a mnoho iných situácií, v ktorých poslúži obal rovnako dobre, ako pod vodou.

Vodotesné púzdro od firmy Aryca, je skutočne dobrým riešením pre ochranu smartfónu, nielen vo vode. Ak sa chystáte k moru, určite si užijete viac zábavy natáčaním videa pod hladinou mora, ako hraním hier počas opaľovania na pláži. Pri prezeraní konkurenčných obalov som v rovnakej cenovej kategórií podobný produkt nenašiel, takže ako sa hovorí, za málo peňazí veľa muziky.

Obal do recenzie venoval Aryca.sk

Prezentačné video ukazujúce aj obal pre iPad:


 

1. septembra 2012
 • Pingback: Vyhraj vodotesný obal Aryca pre iPhone 4/4S | iPhoneMánia.sk()

 • Pingback: Vyhodnotenie súťaže o vodotesný obal Aryca pre iPhone 4/4S | iPhoneMánia.sk()

 • Spišo

  Puzdro som testoval vo vani 🙂 Bohuzial nie je pouzitelne na fotenie/natacanie pod vodou – voda pritlaci gumeny kryt o displej a iPhone to vyhodnoti ako dotyk. Takze na ziadne skutocne dotyky prstom uz iPhone nereaguje.

  • Ako som písal: „Veľmi veľkou nevýhodou je aj fakt, že obrazovka nereaguje na dotyk prstov pod hladinou vody. Takže zabudnite na podvodné fotenie. Pre natáčanie videa je nutné zapnúť nahrávanie nad hladinou vody a až potom sa ponoriť.“ 🙂

  • ęŔ

   Ja som to vyriešil tak že som si stiahol app (camera 8) v ktorej bola samospúšť nastavil na 20-30 sekund a potom iPhone ponoril a odfotil.

 • Ivanquo

  Pri citani clanku na iPad sa zobrazuju na lavej strane v strede obrazovky vertikalne pod sebou ikony tweet, flike, g+, inshare, ktore zasahuju do citaneho textu neuveritelne otravnym sposobom. Preco? Ako to natrvalo vypnut? Reader niede dobrym riesenim, lebo straca obrazky.

 • Michal Orlický

  dá sa aj jednoducho fotiť 😉 stačí stiahnuť free apku timercamera a je po probléme 🙂

Fotománia

+