MojiPhone

Bezpečnosť nie len v médiách rezonuje zrejme viac, než kedykoľvek predtým. Niet sa čo čudovať, veď množstvo informácií ktoré sa dostávajú na povrch, hovoria o zraniteľnosti takmer akéhokoľvek zariadenia.

Jedným z nástrojov je aj odpočúvanie mobilných telefónov. Touto štandardnou praktikou odpočúvala zrejme aj americká tajná služba – CIA. Informuje o tom portál wikileaks, dokonca pridáva aj zaujímavý dokument.

Ten je akýmsi manuálom k systému NightSkies. Ten je podľa informácií práve tým systémom, ktorý slúžil na odpočúvanie takýchto zariadení. Tento konkrétny dokument poukazuje na možnosť odpočúvania mobilného telefónu iPhone 3G. A aj keď bola táto zraniteľnosť opravená už v iPhone 3GS, je jasné, že zrejme aj technologická vyspelosť CIA sa od tohto obdobia zlepšila.

Zraniteľnosť iPhone 3G fungovala na princípe odosielania – prijímania dát. Kým do iPhone 3G bol pomocou oprávnení administrátora inštalovaných listener, ktorý počúval akcie, ktoré sa na iPhone 3G diali, na vzdialenom serveri sa tieto akcie čítali po tom, čo boli listenerom odoslané.

Nejednalo sa pritom o nijak špeciálne formy, či technológie, ktorými komunikácia prebiehala. Jedinou vzláštnosťou v tomto prípade bolo to, že aplikácia nebola odsledovateľná v telefóne bez prístupových práv administrátora.

A verte tomu, že CIA dokázala z iPhone 3G v tej dobre dostať akúkoľvek informáciu, vrátane volaní, SMSiek, kalendára, no dokázala aj nahrávať v reálnom čase samotný hovor. Či sú zraniteľnosti rovnaké aj teraz, či dokonca jednoduchšie a menej vystopovanejšie, nie je jasné.

Ak by ste si chceli prečítať celý anglický manuál k NightSkies, nájdete ho na portáli Wikileaks.

Zdroj: wikileaks.org

26. marca 2017
Fotománia

+