MojiPhone

Tento článok napísal hosťujúci autor Andrej Mikula z blogu TimeManagement.sk.

Any.do je jedna z mála aplikácií, ktorá vznikla pôvodne čisto pre Android a na iPhone sa dostala len nedávno. Ako fanatik všetkých možných plánovacích aplikácií a majiteľ iPhone-u sa musím priznať, že práve Any.do bola donedávna pre mňa tou „killer app“, kvôli ktorej som zvažoval výmenu platformy a telefónu. Našťastie sa pomerne nedávno táto aplikácia dostala aj na platformu iOS a tak som si ju mohol vyskúšať.

Any.do totiž na prvý pohľad vyzerá a chová sa presne tak, ako by sa jednoduchá to-do aplikácia chovať mala. Je to skoro, ako keby ju niekto naprogramoval presne podľa inštrukcií, ktoré mám asi dva roky schované v šuplíku v zošite „Nápady“. Ale len na prvý pohľad… O problémoch, ktoré som s aplikáciou zažíval sa dočítate v tomto článku. Nie je ich málo, ale poďme sa najprv porozprávať o pozitívach.

Na čo vôbec niekto potrebuje to-do list
Úplne na začiatok si však ešte povedzme, čo vlastne taká “to do” aplikácia je… “To do” znamená v angličtine, ako asi viete, “robiť”. “To do list” je teda zoznam toho, čo chcem urobiť. Asi každý si podobné zoznamy v nejak forme vytvára. Keď idete do potravín, pravdepodobne si na kúsok papiera napíšte, čo všetko plánujete nakúpiť, aby ste na nič nezabudli. Keď máte pred sebou zložitý projekt, asi si tiež na chvíľu sadnete za stôl, porozmýšľate, aké kroky máte pred sebou, a dáte ich na papier. Keď nejakú úlohu z Vášho zoznamu úspešne dokončíte, škrtnete ju…

To do list aplikácie ako Any.doWunderlist alebo Astrid sa snažia celý tento proces dostať do Vášho telefónu. Výhoda je jednak to, že telefón máte väčšinou narozdiel od papieru neustále pri sebe, a jednak Vám aplikácia dáva možnosť lepšej organizácie úloh a nastavovanie pripomienok. No a v neposlednej rade tiež chránite naše lesy.

Ale prečo používať práve Any.do, keď sú podobných aplikácií na svete stovky? Dôvodov, prečo táto aplikácia spôsobila na zabehnutom a preplnenom trhu to do aplikácií taký ošiaľ je viacero…

1. Príjemné a veľmi jednoduché užívateľské rozhranie
Najpopulárnejší poznámkovač a úlohovač na svete je jednoznačne pero a papier. Myslím si, že tvorcovia Any.do mali pri tvorbe svojej aplikácie pred očami práve elegantnosť obyčajného papiera. Vyzerá totiž skoro rovnako ako kúsok A4-ky.

S Any.do sa nemôžete hrať… Obsahuje minimum funkcií. Má však tie najdôležitejšie k tomu, aby ste svoju prácu skutočne urobili a úlohy dokončili. Nestrácate zbytočne čas s nastavovaním priorít a zoraďovaním úloh podľa kontextov, ale proste makáte.

Any.do neobsahuje skoro žiadne tlačítka. Žiadne nevkusné “+” a “-” na vytváranie a mazanie úloh. Všetko ovládate gestami. Ak chcete vytvoriť novú úlohu, stačí potiahnuť prstom dole (scrollovať). Ak chcete úlohu označiť ako dokončenú, stačí cez ňu prejsť prstom – škrtnúť ju… Jednoduchosť nadovšetko.

2. Ovládanie hlasom.
Najpopulárnejšou funkciou je nepochybne pridávanie nových úloh pomocou hlasu. Funguje to samozrejme len na angličtinu, ale aj napriek mojej nie úplne “native english” mi aplikácia rozumela veľmi dobre. Rozprávať sa takto so svojou aplikáciou je veľmi efektívne.

Hodí sa to napríklad v aute, keď šoférujete a potrebujete si rýchlo zaznamenať nejaký nápad, čo samozrejme za jazdy neodporúčam.. Ja osobne som hlasové ovládanie využíval skôr každý večer, kedy som aplikácii nadiktoval všetky úlohy, ktoré plánujem nasledujúci deň urobiť.

3. Prediktívny režim
Keď vkladáte novú úlohu, automaticky sa Vám zobrazujú návrhy na to, čo asi plánujete urobiť. Napríklad, keď začne písať: “Send” hneď sa začnú ponúkať možnosti ako Send e-mail, Send letter, Send feedback atď. Funguje to aj v slovenčine a aplikácia sa postupne učí Vaše najčastejšie vetné konštrukcie, čiže postupom času je pridávanie nových úloh naozaj veľmi rýchle.

Výborná funkcia tiež je, že ak svoju úlohu začnete slovom “Call” (Zavolať) a napíšete meno niekoho, kto je uložený vo Vašom adresári, automaticky sa k úlohe priradí malá ikonka telefónu a danému človeku môžete okamžite zavolať jedným kliknutím.

A teraz tie mínusy
Väčšina to do aplikácií funguje na základe zoznamov (projektov). Any.do nie je výnimkou. Veľmi jednoducho si môžete vytvoriť desiatky zoznamov ako napríklad ako “Dnešný nákup”, “Design web stránky”, “Príprava na dovolenku 2012”… Následne do jednotlivých zoznamov (projektov) pridávate samotné úlohy.

Any.do sa mi ale zapáčila hlavne kvôli tomu, že okrem zoznamového pohľadu sa dá zapnúť aj týždený prehľad a úlohy tak pridávať do konkrétnych dní. Je to oveľa jednoduchšie a praktickejšie ako pridávanie pripomienok v iných aplikáciách. Len keby to fungovalo poriadne….

Dosť významný problém na ktorý som pri používaní Any.do narazil je to, ako sa jednotlive úlohy zachovajú po polnoci. Logicky by to malo fungovať tak, že sa všetky úlohy zo zajtrajška presunu do dnešného dňa, lenže nedeje sa tak. Aby sa mi úlohy z rôznych dní spojili do jedného, musel som aplikáciu reštartovať. Aspoň na mojom iPhone mi to takto (ne)funguje… Keď som sa o tomto probléme bavili s inými užívateľmi, mojimi kamarátmi, niektorí tento problém mali a iní nie. Asi záleží na tom, aký konkrétny model iPhone-u človek používa. Aj v hodnotení priamo v Appstore je vidieť, že zďaleka nie všetci sú aplikáciou Any.do nadšení.

Tiež by som privítal nejaké upozornenie o tom, že úlohy „x, y, z“ som nestihol dokončiť. Bohužiaľ, žiadnymi upozorneniami (aspoň v súčasnej verzii) aplikácia nedisponuje.

Finálny verdikt
Ak ste doteraz žiadnu to do aplikáciu nepoužívali, skúste začať práve s Any.do. Na App Store je dostupná zdarma. Je to určite dobrý prvý krok k lepšiemu time manažmentu. Any.do vyzerá na prvý pohľad krásne a ak by jej tvorcovia urobili update, kde by spomínané chyby opravili, okamžite by som ju začal používať aj ja. Dovtedy ale nemám dôvod meniť a budem sa radšej držať toho, čo už dobre poznám – Wunderlistu.

Chcete zlepšiť svoj time manažment? Chcete sa naučiť, ako dosiahnuť viac, rýchlejšie a bez stresu? Pozrite sa na blog TimeManagement.sk, kde nájdete stovky praktických tipov o tom, ako v dnešnom svete uspieť a súčasne si zachovať zdravý rozum.

 

16. augusta 2012
Fotománia

+