MojiPhone

Čo majú spoločné Waze, alebo Google Mapy? Ponúkajú dopravné informácie pre vodičov, ktoré sú overené, a zdarma. O podobný systém sa dlhšiu dobu snažilo aj Ministerstvo dopravy Slovenskej Republiky, a v rámci NSDI (Národný systém dopravných informácií) spustil portál odoprave.info.

Portál ponúka ako desktopovú verziu, tak aj mobilnú aplikáciu pre platformy Android aj iOS. Bohužiaľ, obe alternatívy majú veľmi výrazné medzery, a o funkčných aplikáciách bez problémov sa nedá hovoriť. Webovej verzií nie len že chýba možnosť navigácie, ktorú by určite viacero vodičov ocenilo, ale plánovanie trasy na základe dopravných informácií je nepresné.

‎O doprave
‎O doprave
Price: Free

Webová verzia ale ukazuje, že aj štát sa trochu spriatelil so sociálnymi sieťami, a ponúka pomerne prehľadný feed z Twitteru, aj z Facebooku. Klasický zoznam aktualít tak, ako je to pomenované v menu, absentuje.

odoprave-1

Horšie je na tom bohužiaľ mobilná aplikácia. Tá síce ponúkne pomerne príjemný vzhľad, no použiteľnosť výraznejšie zaostáva. Napríklad mapové podklady sa načítavajú veľmi dlho, my sme dokonca postrehli aj zamŕzanie, či momenty, kedy aplikácia nereagovala na dotyk. Napríklad pri prepínaní udalostí.

Systém je tak ako ostatné dopravné systémy závislý od informácií od užívateľov, no aj interných zdrojov. Otázne je však, koľko užívateľov bude reálne nahlasovať udalosti, keďže aplikácií na dopravu je veľa, medzi najznámejšie, ktoré fungujú na princípe komunity, patrí Waze.

Veľmi zaujímavým faktom je však v tomto prípade cena. Celý systém stál 14,2 milióna EUR, a jeho ďalšia správa bude stáť 1,5 milióna EUR. Za systémom ako takým stojí spoločnosť Telekom. O informácie o projekte sa už začala zaujímať aj iniciatíva slovensko.digital.

Do systému sa zrejme dáta ešte budú pridávať, a tak uvidíme, či systém naberie svoju silu a za štátne peniaze, a nie malé, vybuduje kvalitnú a používanú sieť dopravných informácií. Prvotný dojem, bohužiaľ, dobrý nebol.

11. januára 2017
Fotománia

+