MojiPhone

V pondelok bola mimo iného predstavená aj nová verzia iOS. iOS 11 so sebou prinesie niekoľko veľkých zmien. Medzi najväčšie patrí určite rozšírenie SDK pre vývojárov, vďaka čomu budú môcť byť aplikácie lepšie, a budú môcť viac využívať funkcie, ktoré zariadenia podporujú. Aby sme si ale názor nespravili iba podľa toho, čo nám povedali chlapci z WWDC, beta verziu sme otestovali.

Od utorka sme tak redakčný iPhone 6 Plus používali s operačným systémom iOS 11. Inštalácia beta profilu, a následné stiahnutie iOS 11 bolo bez problémov, a po update sme začali objavovať zmeny. Ako prvou je jednoznačne vzhľad. Mierne inak sa zobrazujú ikony v status bare, veľký rozdiel však nevidíme.

Zmenil sa aj font, ktorý pôsobí decentnejšie, čo oceníte aj v aplikáciách, v ktorých je zmena výraznejšia. Font je veľmi výrazný napríklad v Správach, AppStore, ale napríklad aj Podcastoch, či v aplikácií Telefón. Nám sa však nový font a smerovanie iOS páči, toto určite ceníme.

Absolútnou novinkou je aj UI, ktoré prešlo zmenou skôr polovičnou. Zmenené sú totižto aplikácie, ako napríklad Správy, Telefón, Počasie, či Podcasty. Najväčšou zmenou prešiel obchod AppStore. Prešiel najväčšou zmenou od svojho vzniku. Po novom ponúkne 5 kariet, z ktorých najväčšou novinkou je karta Dnes (Today). Na nej sa zobrazia rôzne tipy pre konkrétny deň. A nie len čo sa týka aplikácií samotných, ale aj tipy na ich používanie. Funkcia veľmi zaujímavá a príjemne spracovaná. Okrem toho ponúka taby Hry a Aplikácie. V tých sa kategoricky zobrazujú najlepšie a odporúčané položky z každej kategórie. Opäť v príjemnom prostredí, opäť plusový bod.

V UI je veľkou zmenou aj notifikačné centrum. Konečne máme možnosť vybrať si, aké prepínače si zobrazíme. My sme si ich zobrazili dokopy až dvanásť. Na jednej obrazovke sa okrem toho zobrazí nastavenie jasu, zvuku, WiFi, Bluetooth, či siete. Nechýba ani otáčanie obrazovky, či nočný režim. Ovládanie hudby sa presunulo na tú istú obrazovku. Teda opäť plusový bod. Nové centrum vyzerá dobre, a spravíte na ňom všetky úkony ktoré potrebujete, krok vpred od Apple.

Na domovskej obrazovke sa mierne zmenila možnosť interakcie s notifikáciami. Už nie je možné potiahnutím prsta notifikáciu rýchlo zmazať, či zvoliť inú možnosť (odpoveď a podobne). Na notifikácií musíte podržať prst, a následne sa spustia možnosti interakcie. Na domácej obrazovke sa zobrazia vždy aktuálne notifikácie, potiahnutím displeja nahor sa zobrazia chronologicky ďalšie.

Veľkou zmenou je aj zmena súborového systému na APFS, vďaka ktorému je prístup v súborom rýchlejší. Do iOS 11 pribudla aj aplikácia Files (Súbory), tá však v beta verzií nezobrazuje žiadne súbory, ani priečinky.

Ak sa vám však doteraz zdalo, že iOS 11 iba chválime, zrovnáme kartu. Za 3 dni používania iOS 11 sme sa dočkali obrovského počtu bugov. Bohužiaľ, prekážajú výrazne v používaní telefónu. Prinášame vám zoznam toho, čo sme postrehli

 • aktualizácie v AppStore nefungujú (alebo fungujú iba náhodne)
 • nefunguje vypnutie / zapnutie Bluetooth z centra nastavení
 • nefunguje Drive Mode z centra nastavení
 • pri zobrazení aktívnych aplikácií chýba domáca obrazovka na prepnutie
 • animácie v priečinkoch sú zosekané
 • pri prepínaní aplikácií často padajú
 • mnohé aplikácie padajú sami o sebe
 • spustenie aplikácií trvá dlhú dobu (5-10 sekúnd aj napriek APFS)
 • notifikačné centrum, aj centrum nastavení sa spúšťa nie na prvý krát
 • telefón sa občas samovoľne vypne, a zapnete ho iba kombináciou Power / Home tlačítiek
 • pri multi-taskingu občas spadne aplikácia

 

A aký je teda sumár? iOS 11 vo svojej public beta verzií, prípadne v public release určite prinesie podstatné zjednodušenie ovládania. Momentálne v beta verzií však nie je použiteľná na bežné aktivity s telefónom. Mnohé bugy a nepoužiteľnosť  niektorých aplikácií, či ich nestabilita vás môžu zdržovať, a tak doporučujeme počkať.

 

8. júna 2017
Fotománia

+