MojiPhone

Batérie zahrnuté v zariadeniach od spoločnosti Apple poskytujú dostatočný čas na každodenné využitie ako je prezeranie internetu, telefonovanie alebo používanie mobilných aplikácií podľa potreby. Z používateľského hľadiska vieme, že posledné generácie iPhone vydržia reálne jeden deň používania, čo nie je práve ideálna predstava. Kapacita batérie je však daná najmä svojimi rozmermi a pretože zachovanie tenkého dizajnu iPhone nedovoľuje výrobcovi zahrnúť väčšiu batériu, budeme sa musieť uspokojiť s tým čo máme. Poďme sa však pozrieť na pár trikov a tipov, ako predĺžiť výdrž a celkovo aj životnosť batérie. 

Optimalizácia iPhone pre najlepšiu výdrž batérie:

 • Vypnutie alebo obmedzenie lokalizácie. Vždy pri použití lokalizačných služieb sa aktivuje vaša GPS jednotka, ktorá je veľkým žrútom batérie. V nastaveniach súkromia na iPhone nájdete zoznam aplikácií, ktoré využívajú GPS.

 • Vypnutie Push notifikácií. Vypnutie notifikácií pomôže vylepšiť výdrž batérie, pretože v prípade, že sa nepoužíva iPhone nevysiela žiadne dáta. Podobne ako v predchádzajúcom prípade, v nastaveniach „Hlásenia“ môžete vypnúť alebo obmedziť notifikácie.
 • Zapnutie automatického jasu. Displej je jedným z najväčších „žrútov“ batérie a plný jas výrazne redukuje výdrž. V niektorých prípadoch, hlavne v noci je plný jas dokonca nepríjemný na oči. Použite automatické nastavenie jasu, ktoré nájdete rovnako v nastaveniach.
 • Interval načítania dát v prípade e-mailu. Pre lepšiu výdrž batérie načítavajte dáta menej často. Ak nepotrebujete byť informovaný každých 15 minút o novej e-mailovej správe, v nastaveniach aplikácie Mail nájdete možnosť zmeniť interval načítavania dát.
 • Vypnutie zvukov softvérovej klávesnice. Prehrávanie zvuku pri písaní správ na klávesnici využíva výpočtový výkon iPhonu.
 • Obmedzenie vibrácií. Niektoré aplikácie a hry využívajú vibrácie, aby získali pozornosť používateľa, ktoré rovnako znižujú výdrž batérie.
 • Obmedzenie mobilných dát. V prípade, že nepokladáte za vhodné byť pripojený počas celého dňa na 3G sieť operátora, odporúčame vypínať mobilné dáta a rovnako aj bezdrôtové technológie Wi-Fi a Bluetooth.
 • Vypínanie aplikácií, ktoré bežia na pozadí. Niektoré aplikácie, ktoré bežia aj keď sú zdanlivo vypnuté čerpajú výpočtový výkon, používajú lokalizáciu alebo sa pripájajú na Internet. Vypnutím aplikácií, ktoré nepoužívate môže zvýšiť výdrž batérie.

Ako predĺžiť životnosť batérie

 • Používajte váš iPhone pravidelne. Ako v prípade každej inej lítiovej batérie, používanie zariadenie udržuje elektróny v pohybe a tým aj životnosť batérie. S týmto by však nemal byť žiaden problém  🙂

 • Vyhnite sa veľkej teplote. Vysoká teplota výrazne degraduje životnosť batérie a preto by ste svoj iPhone nemali nechávať na slnku, kde sa môže prehrievať. Najme v prípade čiernej verzie.
 • Nabíjací cyklus. Ak nepoužívate svoje zariadenie veľmi často, odporúča sa aspoň raz do mesiaca dokončiť jeden nabíjací cyklus, teda využiť celú energiu akumulátora. To však nemusí znamenať jedno nabitie. Ak napríklad počúvate hudbu na svojom iPhone a využijete len polovicu jeho energie, potom ho dáte nabíjať a to isté vykonáte na druhý deň, počíta sa to na jeden nabíjací cyklus a nie dva.

Zdroj: osxdaily

24. marca 2013
 • …Nabíjací cyklus. Aspoň raz za mesiac nechajte váš iPhone nabiž na 100 % a vybiť úplne na nulu.
  No baterkami sa zivim 17 rokov, ale toto ste kde vycitali?!?
  Podla doporuceni udajov vyrobcov sa ma bateria vybijat cim menej tym lepsie, idealne je ked sa vybija na 50-30%, cim viac percent, tym lepsie.
  Ale kludne balamutte ludi „pamätovym efektom“ a podobnymi nezmyslami 🙂
  Na nulu za prve nedovoli ochrana pristroja – vypne sa sam.
  A je to za druhe totalne NICENIE baterky.
  Ak si chcete, nicte si svoju ale neradte to dalsim !!!

  • Vďaka za komentár, zdroj je ako vždy uvedený pod článkom. Upravil som uvedené tvrdenie, aby sme to uviedli na pravú mieru

   • PiSO

    Aj ja som cital, ze by sa litiova bateria nemala vybit pod 30%, ale aj to, ze sa odporuca nabijat vzdy, ked sa da. A ak sa uz vybije, nabijat aj na viackrat. Ludia sa vsak stale boja odpojit nabijacku, kym nemaju 100%.
    Pamatovy efekt mali NiMH (nikel metal hydrid) baterie, co boli asi pred 10 rokmi naposledy, pokial si pamatam.

 • Milan

  Konecne niekto kto tomu aj rozumie

 • Val

  Taktiež aplikácie netreba vôbec vypínať. Tu je o tom celý článok: http://www.macblog.sk/nazory/vypinanie-aplikacii-ios-na-pozadi-bateriu-skutocne-nesetri-aj-ked-to-tvrdia-aj-zamestnanci-apple-5686.html

  Najzaujímavejšie časti:
  Fraser detailne popisuje čo sa stane, keď zavriete aplikáciu (stlačíte home button). Aplikácia prejde zo stavu aktívna do na pozadí a ak sa nejedná o jeden z práve uvedených prípadov, rýchlo prejde do stavu suspendovaná, kedy nevykonáva žiadnu aktivitu, no ostáva uložená v RAM, aby bola v prípade opätovného spustenia aktivovaná rýchlejšie. Ak sa začne míňať voľná RAM, iOS automaticky presunie aplikáciu zo stavu suspendovaná do vypnutá a z operačnej pamäte ju odstráni.

  Multitasking tray teda rozhodne nie je zoznam bežiacich aplikácií, ako napríklad task switcher. Lepšie pomenovanie by bolo história naposledy otvorených aplikácií. Môžete si to overiť aj sami. Stačí, ak zariadenie s iOS vypnete a zapnete. V multitasking tray budú prítomné tie isté aplikácie, ktoré tam boli pred vypnutím.

  • Niektoré zle naprogramované aplikácie spôsobujú, že pri vypnutí nie je aplikácia úplne suspendovaná a určitou formou pracuje aj na pozadí. Na internete je mnoho článkov renomovaných magazínov, ktoré uvádzajú, že vypínanie aplikácií z lišty naozaj pomáha predĺžiť výdrž batérie. Dokonca to je uvedené aj v tvojom zdroji.

 • Pani kazdopadne hadam ak tu batéeriu zničím je možnosť v prípade 5C jej výmena?

 • diskuter25

  super, teda ak vyuzivate GPS, riesenie vydrzu baterie je nevyuzivat GPS.. fakt diky

Fotománia

+