MojiPhone

iPhone, tak ako ho poznáme dnes, spolu s operačným systémom iOS, je kvalitná kombinácia technickej vyspelosti spolu s dizajnovým cítením. Nebolo to tak tomu zrejme vždy, čo naznačujú fotky a videá prototypu, ktoré zverejnil Sonny Dickson. Jedná sa o prototypy, ktoré neuzreli svetlo sveta ešte pred vydaním vôbec prvého iPhonu v roku 2007.

Aj systém, ktorý mal obsahovať prvý iPhone, nebol iPhone OS (dnes iOS), ale úplne iný systém s názvom Acron OS. Ten dokonca zrejme vôbec nepočítal s ovládaním, aké poznáme dnes, teda dotykový displej s ikonkami a štandardným menu, ale pohrával sa s ovládaním podobným, ako poznáme z prvých iPodov.

Viete si predstaviť softvérové Click Wheel, ktoré poznáte z iPodu, priamo v iPhone? Ak nie, stačí sa pozrieť na obrázky a video nižšie, ktoré vám ukážu, ako to celé mohlo vyzerať. Niet sa čomu čudovať, veď Click Wheel bolo v čase vydania iPodu revolučné, a ovládanie jednoduchým točením prsta po kruhovom ovládači bolo intuitívne a skvelé.

Prototyp Click Wheel na iPhone (zdroj: macrumors.com)
Prototyp Click Wheel na iPhone (zdroj: macrumors.com)

Dnes by sme však zrejme tento systém ovládania za ovládanie pomocou prstov na dotykovom displeji plnom aplikácií, widgetov a vylepšení nemenili. Veď práve to, že iPhone ponúkol plne využiteľný displej, s množstvom standalone aplikácií, ho postavilo do pozície inovátora, a vďaka tomu sa stal iPhone prevratným v ére mobilných telefónov, a smartfónom nevynímajúc.

Aj tu, tak ako na každom kroku vidno, že Steve Jobs vo svojej tvorbe bral ohľady na všetky možnosti, ale aj to, že jeho finálny výber bol vždy správny, čomu nasvedčuje to, že Apple má vo svojom portfóliu neskutočné množstvo dnes už ikonicných a úspešných zariadení. Dúfajme, že v tomto trende bude Apple pokračovať aj naďalej.

Náš tip
Apple má údajne viac než 10 prototypov pre nový iPhone

Zdroj: macrumors.com

7. januára 2017
Fotománia

+