MojiPhone

Našej redakcií sa dostala možnosť vyskúšať si jednu z najznámejších a najpredávanejších Hi-Tech hračiek – AR Drone. Aj keď bol predstavený už viac ako pred rokom na veltrhu CES, stále ostáva celosvetovým hitom. AR Drone prichádza, ako rozšírenie hier do reality s využitím pokročilých technológií. Je ovládaný už dnes širokou škálov mobilných platforiem ako iOS, Android, Bada a Symbian, no vyvinutá bola len pre iOS zariadenia.

Obsah balenia:

Ak si objednáte alebo kúpite AR Drone, získate tak pomerne veľkú krabicu s nápismi Parrot AR Drone. Po otvorení Vám ihneď padne do oka pomerne veľká kvadrikoptéra, ktorá vo Vás prebudí malé dieťa, ktoré si chce ihneď zalietať. Najskôr však doporučujeme nabrať čo najviac informácií, aby ste svoj nový majetok tak rýchlo nepokazili. Okrem spomínanej kvadrikoptéry je súčasťou balenia nabíjačka, napájací adaptér, redukcie pre rôzne typy zásuviek, Li-Pol 1 000 mAh akumulátor, nálepky a nakoniec dva rôzne trupy (hull) pre vonkajšie a vnútorné použitie. Hull na vonkajšie použitie má chránené vrtule, aby ste nemuseli ihneď po prvom vzlietnutí bežať do obchodu a kupovať nové.

Pár slov o prevedení :

Konštrukcia hračky je vyrobená z uhlíkových vlákien a veľmi odolného plastu PA66, o ktorých tvrdosti sme sa pár krát presvedčili. Trupy sú vyrobené z polystyrénu, ktorý sa Vám časom určite zlomí, hlavne ten na vnútorné použitie. Parrot poskytuje v takýchto prípadoch na svojej webovej stránke video-návody, ako si svoj drone môžete opraviť. V našej situácií odporúča použiť na zlepenie 3M akrylátovú lepiacu pásku.

AR Drone poháňajú 4 vrtule napojené na 15 W, vysoko-otáčkové motorčeky, zabezpečujúce plynulý chod letu a pohyb do všetkých strán. Poviem Vám, že pri spustení vrtúľ určite rozvírite všetok prach a lístie v okolí. Motorčeky čerpajú energiu z 1 000 mAh Li-Pol akumulátora s trocha netradičným napätím 11.1 V. Výdrž na jedno nabitie je sotva 15 minút, čo nás veľmi sklamalo. Pričom nabitie batérií trvá niečo okolo 90 minút. Aby ste si poriadne užili svojú novú hračku, odporúčame kúpiť si aspoň jednu náhradnú batériu.

Ako to vlastne funguje ?  Tento nezbedník v sebe ukrýva ARM v9 čip so 128 MB pamäťou a systémom Linux, ktorý spracováva informácie zo všetkých snímačov, kamier a modulov. A tých tam nieje málo. Na stabilizáciu AR drone používa 3-osí MEMS akcelerometer, 2-osí gyrometer, 1-osí gyrometer na snímanie vybočenia a ultrazvukový výškomer s rozsahom 6 m. Tieto tvoria inerciálnu meraciu jednotku, ktorá zabezpečuje stabilizáciu zariadenia a vierohodnú rozšírenú realitu ( AR – Augmented Reality).

Pred štartom…

Zostáva nám zabezpečiť ešte poslednú vec – ovládač. Treba si stiahnúť aplikáciu Free Flight od Parrotu, ktorá je voľne dostupná na AppStore a stiahnete ju kliknutím na obrázok:

[app url=“http://itunes.apple.com/sk/app/free-flight/id373065271?mt=8″]

V okamihu zapojenia batérie sa AR drone spustí, čo si všimnete podľa signalizačných LED diód pod vrtuľami. Keď všetko svieti na zeleno – ste pripravený. Drone si vytvorí vlastnú WiFi stieť, v našom prípade s názvom ardrone_145513, do ktorej sa pripojíte pomocou Vášho smartfónu. Po pripojení, spustíte aplikáciu Free Flight, ktorá vykoná aktualizáciu firmwaru (ak je to potrebné) a pripojí sa na AR drone. Pri testovaní sme narazili na problém, kedy sme sa nemohli pripojiť k WiFi sieti, ak sa Vám niečo podobné stane, stačí ak stlačíte resetovacie tlačítko na spodnej strane. Teraz by ste už mali vidieť obraz z kamery a ovládacie prvky na obrazovke. Drone obsahuje horizontálnu a vertikálnu kameru, medzi ktorými je možné prepínať, prípadne využiť pohľad na obe.

Nastavenia aplikácie sú veľmi dôležité pre správny chod AR Dronu. Pred spustením si prečítajte manuál a sledujte školu pre pilotov na domovskej stránke Parrotu. V návode sú podrobne vysvetlené všetky nastavenia.

Lietame:

Pri prvom vzlietnutí odporúčame použiť krabicu z AR Dronu, ako pristávaciu plochu hlavne pri používaní vonku. Pre zlé poveternostné podmienky sme AR drone testovali vo vnútri budovy. Poďme si priblížiť ovládacie prvky. Tlačítkom „Take Off“ kvadrikoptéra automaticky vzlietne do výšky približne jedného metra a čaká na Vaše pokyny. Tlačítkom „Landing“ drone pristane. Núdzové pristátie vykonáte stlačením „Emergency“, no odporúčame nerobiť to vo vysokých výškach, pretože na rozdiel od „Landing“, tlačítko „Emergency“ vypne motory a drone spadne na zem ako jablko zo stromu.

Ovládanie prvý krát príde dosť zložité, ale všetko chce len čas a trocha cviku. AR Drone ovládate pomocou dvoch funkčných tlačítok. Pravé dolné tlačítko slúži na úpravu výšky a otočenie Dronu do strán. Pri držaní pravého dolného tlačidla získate kontrolu and AR drronom a ovládte ho nakláňaním smartfónu do strán (pomocou akcelerometra). Pri testovaní sme pár krát narazili do prekážok no kvadrikoptéra to vydržala bez problémov, takže sa nemusíte až tak obávať zlomenia súčiastok pri náraze.

Drone je schopný manévrovať a lietať pomerne svižne a rýchlo. Výrobcom udávaná rýchlosť je 18km/h. Samozrejme odomknúť plný potenciál dokáže len schopný pilot, kde my zatiaľ nepatríme. Ak dôjde k zníženiu kvality signálu, drone automaticky zostane plachtiť vo vzduchu a pre jeho opätovné ovládnutie sa musíte k nemu priblížiť. Pri telefónnom hovore počas letu sa automaticky zastaví alebo pristane. Jediné s čím si nevie poradiť je tma. Lietanie v tme je takmer nemožné, pretože nedokáže udržať rovnováhu. Súvisí to so spodnou kamerou, ktorá sa používa pri výpočtoch stabilizácie.

Záver:

AR Drone je veľmi dobrá hračka pre voľné chvíle strávené mimo počítača a herných konzol. Osobne sme sa s ňou výborne zabavili, no zmiešané pocity nám zanechala výdrž batérie, ktorá dosahuje 15 minút. Pri nepretržitom lietaní by ste si museli ideálne kúpiť aspoň 6 náhradných batérií. Reálne by mala jedna stačiť. Ovládanie je spočiatku náročné no chce len cvik. Na AppStore sa nachádzajú aj rôzne hry pre využitie rozšírenej reality no nemali sme možnosť vyskúšať ich funkčnosť. Cena 319 € je pomerne vysoká na zariadenie, ktoré zastáva funkciu hračky. Drone si aj tak vydobil za dobu jej predaja množstvo fanúšikov, medzi ktorých patrime aj my.

AR Drone zapožical 

Zaujímavé odkazy:

Užívateľské videá s AR Dronom

Opravte si AR Drone

Akadémia lietania

Užívateľská príručka

Videá:

 

 

1. septembra 2012
Fotománia

+