MojiPhone

Hoci Slovensko všetci západní susedia považujú za veľmi konzervatívnu krajinu, v niečom máme oproti týmto štátom výhodu – Slováci sa aktívne zaujímajú o technológie a v niektorých oblastiach dokonca držia aj niekoľko rekordov. Slovensko napríklad patrí medzi krajiny, ktoré sa najrýchlejšie adaptovali na bezkontaktné platby a dnes ich používame naozaj v enormnom množstve a viac ako susedné krajiny. A rýchlo sme si zvykli aj na mobilné bankovníctvo a internet banking, ktoré dnes ponúka takmer každá banka.

Bankové aplikácie sa tešia veľkej obľube

Oslovili sme všetky banky, žial nie každá banka bola ochotná zdieľať informácie. Odpovede prichádzali aj v rôznych fodobách a tak sa niekedy ťažšie vyčísľuje napríklad priemerný obrat používateľov cez mobilné aplikácie alebo internet banking. Z výsledkov prieskumu ale môžeme povedať, že najväčší peňažný objem cez internet banking majú klienti Slovenskej sporiteľne, pričom najviac peňazí ľudia posielajú a prijímajú takisto cez mobilnú aplikáciu Slovenskej sporiteľne.

smart-banka-2016-titulka

Internet banking v pomere k celkovému počtu klientov najčastejšie používajú klienti mBank-u, čo je logické, nakoľko ide o online banku, ktorá má na Slovensku len niekoľko kamenných pobočiek. Slováci na prevody a správu svojich účtov najčastejšie používajú mobilné aplikácie Tatra banka a ČSOB, čo potvrdzujú aj údaje z ankety Smart Banka 2015 a najlepšie hodnotenia týchto bankových aplikácií v Obchode Play. Najviac inštalácií mobilnej aplikácie hlási Fio banka (údaj je pre SR aj ČR dokopy), zatiaľ čo najviac aktívnych používateľov má Tatra banka, ktorá možno počtom stiahnutí predbehla aj Fio banku, no tento údaj nám neposkytla.

Z dostupných dát možno povedať, že:

  • priemerný mesačný obrat Slováka cez internet banking je 2 253 EUR,
  • priemerný mesačný obrat Slováka cez mobilnú aplikáciu banky je 365,50 EUR,
  • približne 60% klientov slovenských bánk využíva každý mesiac internet banking,
  • približne každý piaty klient slovenských bánk (konkrétne 19,6% klientov) využíva každý mesiac mobilnú bankovú aplikáciu,
  • Slováci si nainštalovali minimálne 1 326 442-krát bankovú aplikáciu do svojho smartfónu,
  • 25 809 Slovákov ohodnotilo svoju bankovú aplikáciu, aby prispelo k jej ďalšiemu rozvoju,
  • priemerné hodnotenie slovenských bankových aplikácií je 4,0 z 5 hviezdičiek, čo dokazuje, že klienti sú so svojimi bankovými aplikáciami nadmieru spokojní.

Celkovo sa na výsledky tejto ankety treba pozerať s nadhľadom a treba si uvedomiť, že údaje zahŕňajú transakcie rezidentných aj biznisových zákazníkov, čo môže značne skresľovať najmä objem peňažných transakcií na zákazníka. Zo získaných údajov si ale môžete urobiť pekný prehľad o tom, ktorá slovenská banka ponúka funkčné a naozaj používané riešenie internet bankingu a mobilnej aplikácie.

Vzťah Slovákov k používaniu internet bankingu a mobilných aplikácií

My sme medzi slovenskými bankami urobili malý prieskum a zisťovali sme, ako Slováci používajú internet banking a mobilné aplikácie bánk. Zaujímal nás priemerný mesačný obrat cez internet banking a mobilné aplikácie, frekvenciu používania a počet inštalácií bankových aplikácií. Niektoré dáta sú naozaj zaujímavé.

Smart Banka 2016: Hlasujte za najlepšiu bankovú aplikáciu

Pokiaľ chcete, aby sa zmenil internet banking a mobilná aplikácia vašej banky k lepšiemu, tak hlasujte v ankete SmartBanka.sk a zapojte sa tak do žrebovania o úplne nový smartfón Huawei Mate 9! Stačí, aby ste nám venovali 5 minút vášho času a odpovedali na niekoľko jednoduchých otázok, ktoré neskôr bankám poslúžia na ďalšie vylepšenia a zmeny vo svojich systémoch. Okrem smartfónu Huawei Mate 9 je hlasujúci automaticky zapojený aj do žrebovania o ďalšie hodnotné ceny – menovite licenciu ESET Family Security Pack a 3 licencie ESET Mobile Security.

18. februára 2017
Fotománia

+