MojiPhone

Každý, kto pravidelne navštevuje AppStore, si určite všimol novú aplikáciu Slovník sprostých slov od iAdverti, ktorá okamžite obsadila popredné miesta v rebríčkoch free aplikácií. Užívatelia majú väčšinou veľmi pozitívne reakcie a tvrdia, že aplikácia je veľmi zábavná. Poďme sa pozrieť bližšie na tento skvost. Obrázky a video obsahujú vulgárne slová. Kliknutím na článok potvrdzujete, že ste plnoletý.

UPOZORNENIE

Nechceme učiť ľudí vulgarizmy. Význam Slovníka je v mapovaní vulgarizmov a ich používania v slovenskom jazyku. Vulgarizmy nepoužívajte na verejnosti, nepatria do slovnej zásoby slušných ľudí. Obrázky a video obsahujú vulgárne slová.

Aplikácia je momentálne v štartovacej pozícií, čo znamená, že obsahuje niekoľko základných a odvodených sprostých slov, vulgarizmov. Môže sa stať, že tam vulgarizmus, ktorý ste počuli nenájdete. A práve preto má aplikácia okrem monitorovacej aj inovatívnu funkciu slovnej zásoby sprostých slov. Priamo cez app môžete prispievať svojími objavmi sprostých slov aj vy sami.

Užívateľské rozhranie je jednoduché a pripomína zápisník alebo notes, v ktorom sú abecedne zobrazené všetky vulgarizmy z databázy. Po vybraní slova sa zobrazia všetky jeho významy a príklady použitia. Práve tieto príklady sú pokladané za najzábavnejšie z celej aplikácie. Samozrejme nie každý si príde na svoje a určite tu platí fakt, že ľudia ktorých tieto veci pobavia si aplikáciu stiahnú, prispievajú v nej a hovoria o tom priateľom, a ľudia, ktorým vulgarizmy vadia si prečítajú nadpis a ďalej ich to nezaujíma.

  

Na pravej hornej strane je ikona Facebooku. Po jej výbere je možné prispievať do databázy sprostých slov, takže ak poznáte vulgarizmus, ktorý sa v tomto slovníku nenachádza a chceli by ste ho v tejto aplikácii vidieť, prispievajte buď z aplikácie alebo priamo na Facebook fan page svojími návrhmi. Každý mesiac sa aktualizuje databáza a pridávajú sa Vaše návrhy. Okrem toho aplikácia poskytuje služby ako kopírovanie a vkladanie textu, vyhľadávanie v slovách a posielanie vulgarizmov e-mailom.

  

iAdverti mala problém prejsť cez brány AppStore a bola niekoľko krát odmietnutá. Vývojári to vyriešili tak, že pozmenili databázu slov a čiastočne aj samotné slová. Preto sú v zozname použité v slovách špeciálne znaky. Ich príbeh si môžete prečítať nižšie. Aplikácia si určite našla obľubu u ľudí, no nájdu sa aj jej odporcovia. Preto ponecháme hodnotenie na užívateľov, predsa platí pravidlo: Každému podľa svojho gusta. Čo si teda myslíte vy o slovníku plnom vulgarizmov ? Slovník sprostých slov je dostupný zdarma pre iPod, iPhone a iPad s iOS 4.3 a viac. Vývojári pripravujú aktualizáciu, ktorá rozšíri pôsobenie aplikácie aj na staršie iOS. Stiahnúť ju môžete cez Appstore alebo v iTunes tu:

[app url=“http://itunes.apple.com/app/id450791617?mt=8″]

Malá story, ako apple neschválil-schválil app Slovník sprostých slov:

Pôvodny názov app bol Slovník slovenských vulgarizmov, čo predurčilo aplikáciu na prvé vyhodenie z review. Druhý pokus: zmenili sme názov app a málinko pozmenili databázu. Verdikt: rejected! Tretí pokus: odvolavali sme sa na oficiálny slovník slovenského jazyka, kde boli dva vulgarizmy kodifikované ako súčasť spisovnej slovenčiny (hádajte ktoré?), a opätovne sme app poslali na schválenie do apple. Verdikt: telefonát z Cupertina, ktorý vyriešil CHIEF developerov Gustavo tak, že použil veľkú časť slovnej zásoby zo slovníka sprostých slov. Pokus číslo 4, zmenili sme kmeňovú databázu na tú, ktorú momentálne ešte vidíte vo vašich iPhonoch a iPadoch. Ostatný content bol na základe doporučenia od BIG FRIENDS from cupertino umiestnený mimo apple. A výsledok? Po viac ako 2 mesačnom dopisovaní si a neustáleho dokazovania legitímnosti týchto slov sa app podarilo presadiť. Veríme, že Vás aplikácia bude baviť tak dlho, ako dlho budete prispievať svojimi irečitými a výživnými príspevkami do slovníka sprostých slov.

Ešte niečo na záver. Reklamný spot na tento slovník:

16. septembra 2011
Fotománia

+