MojiPhone

Telefonica O2, ako prvý telekomunikačný operátor, spustil 2.augusta prvé komerčné testovanie siete štvrtej generácie, tzv. LTE (Long Term Evolution), na Slovensku a ponúka tak vysoko-rýchlostné pripojenie do internetu, s teoretickým prenosom 100 Mbit/s, v mesačnom paušály za 15€. LTE Internet je dostupný zatiaľ len na malom území Slovenska, presnejšie v obciach Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji a Zálesie. My sme sa rozhodli vycestovať za najrýchlejším mobilným internetom a otestovať prevádzku v praxi.

Mapa pokrytia LTE internetu od O2

Zákazníci si môžu vybrať z dvoch zariadení, a to ZTE USB modem MF821D alebo Huawei WiFi router B593 desktop. Ak sa počas 12 mesiacov rozhodnete vrátiť LTE zariadenie, dostanete naspäť plnú sumu, ktorú ste zaplatili. Zariadenie však musíte vrátiť nepoškodené a v neporušenom obale.

Z predajne O2 sme na testovanie zakúpili  ZTE USB modem MF821D, ktorý je z hľadiska mobility, ktorú sme samozrejme potrebovali, najlepším riešením. Modem pracuje pod bežnými operačnými systémami, ako Windows, Linux a Mac OS X. Po pripojení vytvorí USB modem fiktívnu jednotku CD-ROM, kde sú umiestnené inštalačné súbory aplikácie Connection Manager, ktorá je nevyhnutná pre zavedenie Internetu. Po nainštalovaní a spustení manažéra je nutné kvôli nastaveniu aplikácie preštudovať slovenský návod, ktorý je súčasťou balenia. Avšak, naše zariadenie tento návod neobsahovalo a po hodine snahy, zistiť, prečo nám pripojenie do internetu nefunguje, sme sa vydali vrátiť USB modem do predajne v Bratislave s tým, že je nefunkčné. Až tam sme sa dozvedeli o záhadnom návode, ktorý je pravdepodobne dodatočne dokladaný do balenia, spoločnosťou O2.

Náš test pozostával z merania rýchlosti LTE internetu prostredníctvom služby SpeedTest, na Macbooku Pro 15″. Merali sme v Zálesí na rôznych miestach. Operátor udáva maximálnu rýchlosť pre download až 100 Mbit/s a pre upload 20 Mbit/s. Tieto hodnoty je samozrejme možné dosiahnúť len v ideálnych podmienkach a v reálnej prevádzke sa im môžeme len zďaleka približovať. Najväčšia nameraná prenosová rýchlosť, pri plnom signále, bola 46,58 Mbit/s pre download a 10,54 Mbit/s pre upload. V priemere sme namerali rýchlosť 34,83 Mbit/s pre download a 12,37 Mbit/s pre upload.

Výsledky testu LTE Internetu od O2

Záver:

Mobilný LTE internet od O2 síce nedosahuje rýchlosti udávané v ponuke, no je dôstojným konkurentom poskytovateľom káblového pripojenia do internetu. Nielen, že rýchlosti postačia aj náročnejšiemu užívateľovi, mobilný internet má jednu obrovskú výhodu, ktorá pramení aj z názvu a tou je mobilita. Samozrejme, na Slovensku si počkáme ešte minimálne ďalší rok, kým sa začne s rozširovaním siete do iných územných celkov. V rýchlosti nemá LTE internet na Slovensku žiadneho konkurenta, pretože ostatní operátori síce testovali LTE technológiu, no neuviedli ju do štádia komerčného testovania.

Čo sa týka podpory, tak súčasná technológia používaná O2 pracuje na frekvencií 1800 MHz, čo znamená, že vysoko-rýchlostné pripojenie si teoreticky môžete užiť  na týchto troch miestach, aj s iPhone 5. Avšak, slovenskí užívatelia zatiaľ neinformovali o praktickom teste, ktorý by toto tvrdenie potvrdil. V prípade, že máte takéto informácie, kontaktujte nás na redakčný e-mail.

 

 

8. októbra 2012
  • PiSO

    Pekné rýchlosti, len aby balík dát v plnej rýchlosti nebol obmedzený na nejakých 2000MB.

Fotománia

+