MojiPhone

V dnešnej dobe mobilných zariadení sme si už zvykli riešiť viaceré záležitosti cez smartfón. Reč je pritom aj o mobilnom bankovníctve, v rámci ktorého sa už nachádza množstvo funkcií. Kým prejdeme k tomu, ako si uľahčiť situáciu s prepisovaním novej formy čísla účtu vo forme IBAN, predstavíme si v skratke mobilnú aplikáciu ČSOB banky, ktorá stojí aj za zjednodušením prepisovania tohto kódu.

CSOB_IBAN_8

„Menu aplikácie je zložené z vyše 60 banko-poistných funkcií, ktoré majú za cieľ zjednodušiť klientom spravovanie financií. Klient má bez problémov možnosť zrealizovať platbu, prezerať zostatky, históriu platieb, zrealizuje splátku hypotéky, spravuje si svoje trvalé príkazy, platobné karty, alebo využije možnosť zriadiť si cestovné poistenie. Môže byť poistený ihneď a vycestovať. Požiadať o spotrebný úver, kreditnú kartu, povolené prečerpanie v aplikácii už nie je problém. Aplikácia je určená tak pre klientov banky ako aj neklientov. aj tí si tu nájdu svoje funkcie alebo služby ako napríklad kurzové lístky, navigáciu k bankomatom, vytvorenie obrázku na platobnú kartu alebo využiť službu smart booking a dohodnúť si priamo stretnutie u nás na pobočke banky.“

CSOB_IBAN_g

V spomínanej mobilnej aplikácii ČSOB banky pribúdajú postupne rôzne funkcie, no a jednou z najnovších je pomoc pri prepisovaní kódu IBAN. Čo toto dlhé číslo vlastne v sebe ukrýva? V prvom rade, skratka IBAN v sebe nesie názov International Bank Account Number. Ide o medzinárodný formát čísla účtu pri platbách napríklad cez internet banking, teda skrátka pri bezhotovostných platbách. Vznikol preto, že jednotlivé krajiny Európy sa snažia zjednotiť platobný systém a spraviť v ňom niečo ako jednotnú formulku pre zapisovanie tohto čísla. Zaujímavosťou je, že napriek tomu je dĺžka kódu IBAN v rôznych krajinách rozdielna. Belgicko to má za 16 znakov, Nemecko za 22 a francúzsky IBAN tvorí až 27 znakov. Slováci si stanovili IBAN s počtom 24 znakov. Mimochodom, maximálny počet znakov je 34.

CSOB_IBAN_9

Kód IBAN, ako vidíme, nesie okrem čísel aj písmená. Tie sa nachádzajú na začiatku a tvoria označenie krajiny – v našom prípade SK ako Slovensko. Pokračuje sa kontrolným číslom, čo predstavuje dvojčíslie, ktoré má pre každú banku inú hodnotu. Za ním nasleduje samotný 4-miestny kód banky. Číslo účtu, ktoré sme poznali donedávna a v súčasnosti má označenie BBAN, teda Basic Bank Account Number má svoje miesto na konci celej znakovej zostavy. No a voľný priestor, ktorý ostal v strede, sa spravidla dopĺňa nulami.

[app url=“https://itunes.apple.com/sk/app/smartbanking-sk/id456927879?mt=8″]

Aby však nenastal problém pri prepisovaní tohto kódu, prichádza ČSOB banka vo svojej mobilnej aplikácii s možnosťou zosnímať tento kód skenerom. Túto možnosť prináša v appke ako prvá banka na Slovensku. Teraz vám teda na zosnímanie tvaru IBAN treba len štandardný fotoaparát, ktorým už smartfóny bývajú vybavené. Skenovanie sa uskutočňuje pomocou technológie OCR, teda optické rozpoznávanie znakov, kedy sa z analógových údajov stávajú údaje digitálne. Na pozadí už beží proces, ktorý kontroluje, či je číslo korektné a zabezpečí sa tak bezchybnosť prepisu a najmä ušetrí čas používateľovi pri zadávaní platobného príkazu.

CSOB_IBAN_e

„Skenovanie čísla účtu je atraktívnou inováciou, ktoré si od uvedenia vo februári tohto roka našlo veľa fanúšikov. Dôvodom bolo vyriešenie potreby, ktorou bolo zapisovanie a prepoisovanie novej čísla formy čísla účtu. Touto novou technológiou sme umožnili klientom komfortne rýchlo a bezpečne zapísať číslo účtu. pre kvalitné fungovanaie tejto služby je potrebné mať dobré hardvérové vybavenie, teda používateľ musí mať zariadenie, ktoré sú potrebné pre skenovanie. Základnými parametrami je, že musí byť vybavený kamerou, autofokusom, a musí mať patričné rozlíšenie. Zároveň, čo sa týka Androidu, musí mať operačný systém aspoň 4.1, pri iOS to je bez obmedzenia. Taktiež aj skenovaný dokument musí byť kvalitný, pri papierových faktúrach to síce nieje problém, ale pri monitoroch je lepšie mať zväčšený dokument.“

CSOB_IBAN_h

„Skenovanie čísla účtu umožňuje technológie OCR, táto technológia pretransformuje analógovú hodnotu do digitálnej, kde zároveň v tomto procese pri rozpoznávaní znakov urobí aj jeho kontrolu, teda v súvislosti s platobnými štandardami určí, či je číslo korektné. Následne ho prepíše automaticky do aplikácie. Potom klient zadá sumu, potvrdí túto transakciu a platba je poslaná na spracovanie. Popri IBANe je to aj starý formát BBAN, ktorý končí 1. 2. 2016 a ktorý obsahuje 10 čísel a kód banky.“

CSOB_IBAN_b

Okrem skenovania BBANu, sú mimochodom v aplikácii už dlhšiu dobu aj ďalšie možnosti. Platbu tak môžete vykonávať pomocou oskenovania čiarového kódu či QR kódu. No a plnohodnotné využívanie všetkých spomínaných funkcionalít je potrebné byť klientom ČSOB banky. Potom si v aplikačnom obchode App Store stiahnete aplikáciu ČSOB Smartbanking a prihlásite sa do nej pomocou svojich údajov.

CSOB_IBAN_d

„Bezplatná mobilná aplikácia ČSOB Smartbanking má momentálne 130 000 stiahnutí na marketoch a vyše 60 000 aktuálnych používateľov. Je k dispozícii na 3 platformách, teda iOS, Android a Windows Phone. Pre všetky platformy sú k dispozícii aplikácie pre telefóny, pre Android a iOS sú to aj natívne aplikácie pre tablety. Aplikáciu používajú užívatelia naozaj často, priemerný užívateľ sa do jej služieb prihlasuje asi 17-krát mesačne, čo je v porovnaní s desktopovým internet bankingom až 3-násobne viac. Aplikácia v súčasnosti rozpoznáva čísla účtov slovenských bánk, teda s prefixom SK, no v najbližšom čase prinesieme klientom aj možnosť skenovania čísla zahraničných bánk, teda skenovať bude možné zadať aj SEPA platbu do zahraničia.“

CSOB_IBAN_c

Kód IBAN a jeho zadávanie do platobných formulárov teda môže vyzerať na prvý pohľad strašidelne, ale ako vidíte, s použitím moderných technológií, to je všetko jednoduchšie.

Viac informácií nájdete na stránke www.csobsmartbanking.sk

6. júla 2015
Fotománia

+