MojiPhone

Hneď potom, ako ľudia dostali do rúk nový iPhone 5, začali pozorovať nepríjemnú purpurovú žiaru, ktorá sa objavovala na fotografiách vyhotovených kamerou v blízkosti silného zdroja svetla. Minulý týždeň sme vás informovali o reakcií podpory spoločnosti Apple, na užívateľský e-mail, podľa ktorého je tento efekt úplne normálny a technici, odporúčajú natočiť kameru preč, od zdroja takéhoto svetla. Apple ďalej vysvetľuje tento efekt vo verejnej reakcií na purpurovú žiaru, na domovskej stránke spoločnosti. Opäť odporúča podobný postup, ako minimalizovať tento problém.

Väčšina malých kamier, vrátane tých, ktoré sú v každej generácii iPhone, môžu vykazovať určitú formu žiary na okraji rámu pri fotografovaní so svetelným zdrojom mimo scény. Táto situácia môže nastať, ak je zdroj svetla umiestnený v uhle (zvyčajne len mimo zorného poľa) tak, že spôsobuje odrazy od plôch vo vnútri modulu kamery a na snímač fotoaparátu. Miernym pohybom fotoaparátu, teda zmenou pozície, ktorou vchádza jasné svetlo do objektívu, alebo tienenie objektívu rukou, by malo minimalizovať alebo úplne vylúčiť tento efekt.

iPhone 5 je vybavený podobnou kamerou, ako predchodca iPhone 4S, hoci Apple kvôli rozmerom zariadenia zmenšil hrúbku kamery o 20 %. Novinkou je zafírové sklíčko chrániace snímač kamery, o ktorom sa predpokladalo, že spôsobuje práve purpurové sfarbenie žiary. Tento problém je podľa všetkých informácií skutočne normálny a vyskytuje sa pomerne často nielen u iPhone. Pre porovnanie si môžete pozrieť fotografie takejto žiary na kamerách iPhone 4S a iPhone 5, ktoré priniesol portál The Next Web. Fotografie dokonca dokazujú výrazné zlepšenie v odolnosti proti tomuto javu, v prípade iPhone 5.

Porovnanie purpurovej žiary na zariadeniach iPhone 4S a iPhone 5

Foto v titulke: Ubergizmo

7. októbra 2012
Fotománia

+