Prognózy na rok 2020 – Aké chýry kolujú o novinkách v spoločnosti Apple?

Aj keď je firma Apple stálicou na technologickom trhu, stále sa nájdu produkty, ktoré môžu nejedného zaskočiť. Pred koncom roka sa tak fanúšikovia zakaždým dočkajú najväčších predpovedí a chýrov o veciach, ktoré pre svojich zákazníkov spoločnosť pripravuje. Poďme si teda prezrieť niektoré pripravované produkty iPhone, iPad alebo Mac spolu s ich dátumom vydania.

iphone SE 2

Smartfón iPhone SE zrušila spoločnosť už v septembri v roku 2018, čím si od fanúšikov vyslúžila vlnu kritiky. Sťažovali sa predovšetkým na nedostatok menších a lacnejších modelov iPhone, pretože už 4,7-palcový iPhone 8 sa im zdal príliš veľký. Nie je teda žiadnym prekvapením, že zákazníci stále volajú a vyzývajú Apple, aby uviedol na trh aj nový iPhone SE 2, ktorý by nadväzoval na model SE, prvýkrát predstavený v marci 2016.

Zdroj: pexels.com

Keď už si myslíme, že k jeho predstaveniu nikdy nepríde, objavia sa nové a nové chýry, takže možno sa ho predsa len dočkáme. Ak by sme sa ho napokon dočkali, je pravdepodobné, že jeho dizajn bude o čosi väčší spolu s modernizovaným vnútrom, ako je napríklad čip A11 alebo výkonnejší fotoaparát. Jeho predstavenie sa odhaduje na jar 2020, spolu s ním sa začne predávať aj príslušenstvo ako sú kryty na mobil, tvrdené sklá a fólie.

iPad Pro

Aktualizácie iPadu, iPadu mini a iPadu Air sme sa dočkali už v tomto roku, no zmeny obišli práve iPad Pro. Nikoho to však neprekvapilo, pretože verzie Pro nie vždy bývajú vynovené každý rok. To je práve jedným z možných dôvodov, prečo by úplne nový iPad Pro mohol uzrieť svetlo sveta práve v roku 2020. Spustenie nového modelu s lepším procesorom a vylepšenou kamerou sa tiež odhaduje na jar. Mnohí tvrdia, že by sme sa ho skôr aj tak nedočkali.

Zdroj: flickr.com

Apple TV

Nová služba TV+, cez ktorú možno sledovať nové televízne programy a filmy, bola na trh uvedená 1. novembra 2019. Dnes sa už ale povráva, že aj zariadenie Apple TV sa dočká vylepšenia. Práve lacnejšie spustenie Apple TV, ktoré sme zaznamenali, by mohlo pomôcť dostať jej obsah medzi masy ľudí. Čoraz viac výrobcov televízorov už dnes pridáva do svojich zariadení podporu pre AirPlay 2, možno v budúcnosti vôbec nebude k Apple TV potrebný set-top box. Predpokladaný termín – opäť jar 2020.

Zdroj: flickr.com

MacBook Air

MacBook Air bol síce aktualizovaný v júni tohto roku, no okrem pridania True Tone tu nedošlo k žiadnym výrazným zmenám.  Preto je dosť pravdepodobné, že do roku 2020 prinesie Apple nový MacBook Air s novou klávesnicou, ktorá sa na predchádzajúcom modeli stala kameňom úrazu. Firma už predstavila klávesnicu v úplne novom štýle na 16-palcovom MacBook Pro, takže sa jej zavedenie do iných zariadení Mac doslova očakáva. Predstavenie pred júnom 2020 by bolo obrovským prekvapením, preto ostáva len dúfať, že to v budúcom roku Apple ešte stihne.

Okrem neho však zákazníci očakávajú zmeny aj v zariadení Apple Mac mini.

Zdroj: needpix.com

Zoznam niektorých ďalších predpokladaných noviniek:

  • Apple StudioPods
  • Apple HomePod 2
  • Apple AR Glasses
  • 5G iPhone
  • Operačný systém iOS 14

Článok vznikol v spolupráci s e-shopom etuo.sk

Zabudnutý Jailbreak sa opäť hlási o slovo

Tým, ako Apple mení svoj iOS a pridáva funkcie, ktoré boli pred rokmi výsadou iba pre Android, postupne otupuje záujem o jailbreak. V dobe bezpečnosti, o ktorej sa stále hovorí je to ďalšie mínus, ktoré prelamovanie iOS zráža na kolená a uberá na záujme. No teraz sa prihlásil známy vývojár Axi0mX, ktorý cez Twitter účet prezentuje bezpečnostnú chybu nových iOS 13 (vrátane iOS 13.1), ktoré umožňujú na tento systém práve Jailbreak nahrať. K tomu je pripojená informácia, že ide o chybu hardvéru, teda Apple nevie cez aktualizáciu vydať opravu a Jailbreak zakázať. Uvidíme, či príde aj softvér pre verejnosť alebo ide iba o ukážku schopností vývojára.

Internetom už kolujú predstavy, ako by mal vyzerať iPhone 12

U nás je momentálne veľký záujem o iPhone 11 Pro a tak sú jeho skladové zásoby u väčšiny predajcov vypredané a čaká sa na nové kusy. V tejto dobe sa zároveň hlási o slovo vizualizácia nového iPhonu 12, ktorý má síce ešte jeden rok do predstavenia, avšak jeho podobu už je dnes predpokladaná. Vizuálna podoba by sa mala vrátiť do stavu, ako sme ho poznali na iPhone 4, avšak zachovajú sa rozmery nového modelu (iPhone 11 Pro). Ako to bude vyzerať už prináša nižšie vizualizácia, takto za rok si môžeme povedať, ako sa trafila do čierneho. Samozrejme, o parametroch sa nateraz nedá ani špekulovať.

Apple dnes vydá iOS 13.1 a iPadOS

Apple pokračuje v aktualizácii svojich softvérových nastavení a už dnes by sme sa mali po krátkom čase dočkať uvedenia nového iOS 13.1, ktorý opravuje niekoľko dní starý iOS 13 a k tomu pribudne už skôr uvedený a predstavený iPadOS. Všetko dnes o 19:00 nášho času, čiže stačí si skontrolovať v nastaveniach záložku aktualizácie softvéru. iPadOS bude dostupný pre modely od iPadu Air 2 a novšie, vrátane iPadu mini 4 a iPadu mini 5.

Apple Arcade už je dostupná aj na Apple TV

Služba, ktorá vám za necelých 5 EUR mesačne umožní hrať tie najznámejšie herné tituly, a to bez rozdielu, na akom zariadení zrovna budete. Dokonca je podpora už testovaná aj pre Apple TV. To je Apple Arcade. Tento model nie je nový, v minulosti ho využívalo viacero spoločností, dnes však chce skúsiť Apple, ako dokáže ovládnuť hrací trh cez predplatné. To už nahradilo jednorazový poplatok v mnohých známych aplikáciách, čo je zrejme trend aj pre hry. Na Apple TV je služba dostupná už dnes, ak patríte k verejným beta testerom nového iOS 13.1. Dobré tiež je, že Apple umožňuje rodinné zdieľanie celkovo pre sedem hráčov, stačí ak sú spoločne v zdieľanom rodinnom účte.

Rozbalenie iPhonu 11 Pre, video

S predstavením noviniek býva YouTube svet postupne zaplavovaný videami, ktoré ukazujú nový iPhone a jeho rozbaľovanie z krabice, príslušenstvo a proste prvé pocity majiteľov. Už to síce nie je doba, keď sa čakalo niekoľko dní na novinky pred obchodmi, no zážitok to môže byť aj dnes. Prinášame vám jedno z týchto videí známeho webu The Verge, ktoré je podľa mňa jedno z najviac podarených. Inak predaj začal dnes aj u nás, u všetkých Apple predajcoch a taktiež slovenskí operátori majú novinku v ponuke, aj keď nie všetky kapacity a farby.

Apple včera vydal nový iOS 13 pre verejnosť

Ako sme sa počas uvedenia nových modelov iPhone pre rok 2019 dozvedeli, Apple plánoval spustenie nového iOS 13 na stiahnutie na 19. septembra, teda jeden deň pred zahájením predaja samotných telefónov. A tak sme včera o 19:00 hod. mohli začať sťahovať nový operačný systém. Aké má novinky, čo všetko prináša ukazuje už video zo všetkými základnými funkciami. Aktualizácia je dostupná od iPhonu SE a 6s a novšie a taktiež pre iPod Touch siedmej generácie.

O Nové modely iPhonu 11 a 11 Pro je údajne veľký záujem

Aj keď sa viaceré komentáre a dokonca aj Apple držali pri zemi a skôr novinku hodnotili pre budúcnosť ako úspešnú, nie však ako hit, prvotné predobjednávky môžu vyvolať odlišný trend. Údajne farebné prevedenie iPhonu 11 Pro v tmavo zelenom kabáte a pri iPhone 11 je to pre zmenu fialová, lákajú davy. Ak Apple vsadil práve na farebnosť, ako keby rozbil doterajší štandard, kde sa pri farbách uba stroho konštatuje, že sa nič nemení. Tento rok však, ako ukazujú zatiaľ prvé dni predobjednávok, bude iný. Zvýšil aj odhad na celkový počet predaných kusov, ktorý sa držal na úrovni modelu iPhone Xs a Xr, ktorý zaznamenal 65 miliónov predaných kusov, čo mal byť aj prípad pre nový iPhone 11 a 11 Pro. No teraz to vyzerá, že by sa mohlo predať až 75 miliónov kusov, pretože je tu už veľa majiteľov iPhonu 7 a starších, ktorí proste nákup urobia.

iPhone 11 Pro a jeho kamera na videu

Ako skutočne natáča a fotí nové poňatie fotoaparátu od Apple, ukážu prvé recenzie, kedy sa k novinárom, avšak aj k bežným používateľom dostanú iPhony 11 Pro. Apple nás zatiaľ láka na jeho kúpu cez svoje vlastné tvorby, ktoré treba vnímať ako marketingový nástroj. No už dnes to vyzerá výborne, tri snímače dokážu tvoriť lepšie výsledky, ako mal iPhone Xs, ktorý osobne používam a je skvelý. Ak k tomu pridáme zvýšenú odolnosť, je to celkom dobrá dvoj-kombinácia a pohnútky na kúpu novinky. S predajom sa aj u nás začína už tento piatok a tak zatiaľ prinášame video pohľad na tieto dve zmeny iPhonu 11 Pro.

Čo nám prináša iPhone 11 a 11 Pro a kedy prídu k nám?

Dlhé čakanie, ktoré sa deje každú jeseň pred oficiálnym uvedením novej mobilnej hviezdy od Apple sa včera skončilo. Spoznali sme iPhone 11 a model 11 Pro, ktorý sa bude podobne ako terajšia generácia Xs predávaj aj vo väčšom, Max prevedení. Keďže úniky boli opäť veľké, máločo prekvapí. Pri iPhone 11 je to nová farebná škála, kde je hneď od začiatku aj červený variant a modrý nahradila iná, bledšia zelená a pribudla fialová. Celkovo tak je na výber šesť farieb. Inak sa iPhone 11 celkom priblížil modelu Xs, aj keď nedosahuje jeho kvalít, pokiaľ ide o displej. Pri verzii Pro už aj cenovo aj kvalitou a použitými technológiami najmä v oblasti fotenia a natáčania videa ide Apple skutočne na hranu technicky možného, čo sa ešte dá do malého smartfónu dostať. Nové snímky priamo na stránke výrobcu dokazujú, kam sa iPhone 11 Pro posunul. Na identickom mieste potom nájdete aj technickú špecifikáciu modelu iPhone 11 ProiPhone 11.

Ceny a dostupnosť sú tento rok prijateľné. S predajom sa u nás začne u všetkých variantoch 20. septembra. Model iPhone 11 bude mať cenník od 819 EUR (65 GB) po 989 EUR (256 GB, čo je maximum pamäte) iPhone 11 Pro začína na 1 169 EUR (64 GB) a končí na 1 569 EUR (512 GB). Ak si vyberiete model Max, treba počítať oproti klasickému rozmeru s príplatkom 100 EUR.

Pozrite si včerajšiu Apple konferenciu v dvoch minútach

Prečo sledovať dve hodiny prenosu a detaily, ktoré nemusia zaujať každého? To isté si povedali aj v Apple a pripravili zhrnutie, ktoré je vo forme videa, má iba dve minúty a mapuje všetky zásadné novinky, ktoré sme včera videlo. Na získanie prehľadu a prípadne ďalšie rozhodovanie o kúpe je to ideálny formát. Video prinášame nižšie v článku.

iOS 13 dopĺňa nový iPhone 11

iOS 13, systém, ktorý prichádza s novými modelmi iPhonu, a to samozrejme aj na tie staršie generácie. Asi najviac by mňa osobne potešilo, keď bude integrácia prihlasovania sa cez Apple ID fungovať skutočne dobre v praxi. Je to pomocník, keď si nemusíte ukladať heslá na iné weby a mnohé už dnes majú možnosť sa prihlasovať cez Google účet. Túto novinku vítam. Zmenou prešlo Apple Car, čo používam denne, najmä nové Apple mapy s 3D efektom a lepšími podkladmi by mohli konečne túto aplikáciu dohnať k lepšej využiteľnosti aj u nás. Samozrejme, skloňuje sa tmavý režim, ktorý tiež vyskúšam, avšak za zásadnú vec ho nepovažujem. Taktiež ani hlas Siri, ktorý prešiel zmenou, avšak na slovenskú lokáciu môžeme zabudnúť. NO a hlavná zmena? Množstvo nových emoji, ktoré tešia najmä mladú generáciu.

Pre kategóriu ľudí, ktorí pracujú s poznámkami a úlohami môže byť zásadné prepracovanie a uvedenie úplne novej aplikácie na pripomienky. A to, na čo sa Apple už dlhodobo chystá je virtuálna realita, ktorá má svoje umiestnenie aj v iOS 13, zatiaľ však ide o hračku, ako reálnu a masovú záležitosť.

Na stiahnutie bude pre verejnosť finálna podoba 19. septembra, čo je jeden deň pred začiatkom predaja nových iPhonov, ktoré už by mali na trh prichádzať s novým iOS. Inak Apple počas konferencie nič o iOS 13 nehovoril, čo je veľká zmena, pretože o novom iOS sa vždy videla samostatná prezentácia, ktorá bola prepojená s novým iPhonom. Teraz nie.