Rozbalenie iPhonu 11 Pre, video

S predstavením noviniek býva YouTube svet postupne zaplavovaný videami, ktoré ukazujú nový iPhone a jeho rozbaľovanie z krabice, príslušenstvo a proste prvé pocity majiteľov. Už to síce nie je doba, keď sa čakalo niekoľko dní na novinky pred obchodmi, no zážitok to môže byť aj dnes. Prinášame vám jedno z týchto videí známeho webu The Verge, ktoré je podľa mňa jedno z najviac podarených. Inak predaj začal dnes aj u nás, u všetkých Apple predajcoch a taktiež slovenskí operátori majú novinku v ponuke, aj keď nie všetky kapacity a farby.

Apple včera vydal nový iOS 13 pre verejnosť

Ako sme sa počas uvedenia nových modelov iPhone pre rok 2019 dozvedeli, Apple plánoval spustenie nového iOS 13 na stiahnutie na 19. septembra, teda jeden deň pred zahájením predaja samotných telefónov. A tak sme včera o 19:00 hod. mohli začať sťahovať nový operačný systém. Aké má novinky, čo všetko prináša ukazuje už video zo všetkými základnými funkciami. Aktualizácia je dostupná od iPhonu SE a 6s a novšie a taktiež pre iPod Touch siedmej generácie.

O Nové modely iPhonu 11 a 11 Pro je údajne veľký záujem

Aj keď sa viaceré komentáre a dokonca aj Apple držali pri zemi a skôr novinku hodnotili pre budúcnosť ako úspešnú, nie však ako hit, prvotné predobjednávky môžu vyvolať odlišný trend. Údajne farebné prevedenie iPhonu 11 Pro v tmavo zelenom kabáte a pri iPhone 11 je to pre zmenu fialová, lákajú davy. Ak Apple vsadil práve na farebnosť, ako keby rozbil doterajší štandard, kde sa pri farbách uba stroho konštatuje, že sa nič nemení. Tento rok však, ako ukazujú zatiaľ prvé dni predobjednávok, bude iný. Zvýšil aj odhad na celkový počet predaných kusov, ktorý sa držal na úrovni modelu iPhone Xs a Xr, ktorý zaznamenal 65 miliónov predaných kusov, čo mal byť aj prípad pre nový iPhone 11 a 11 Pro. No teraz to vyzerá, že by sa mohlo predať až 75 miliónov kusov, pretože je tu už veľa majiteľov iPhonu 7 a starších, ktorí proste nákup urobia.

iPhone 11 Pro a jeho kamera na videu

Ako skutočne natáča a fotí nové poňatie fotoaparátu od Apple, ukážu prvé recenzie, kedy sa k novinárom, avšak aj k bežným používateľom dostanú iPhony 11 Pro. Apple nás zatiaľ láka na jeho kúpu cez svoje vlastné tvorby, ktoré treba vnímať ako marketingový nástroj. No už dnes to vyzerá výborne, tri snímače dokážu tvoriť lepšie výsledky, ako mal iPhone Xs, ktorý osobne používam a je skvelý. Ak k tomu pridáme zvýšenú odolnosť, je to celkom dobrá dvoj-kombinácia a pohnútky na kúpu novinky. S predajom sa aj u nás začína už tento piatok a tak zatiaľ prinášame video pohľad na tieto dve zmeny iPhonu 11 Pro.

Čo nám prináša iPhone 11 a 11 Pro a kedy prídu k nám?

Dlhé čakanie, ktoré sa deje každú jeseň pred oficiálnym uvedením novej mobilnej hviezdy od Apple sa včera skončilo. Spoznali sme iPhone 11 a model 11 Pro, ktorý sa bude podobne ako terajšia generácia Xs predávaj aj vo väčšom, Max prevedení. Keďže úniky boli opäť veľké, máločo prekvapí. Pri iPhone 11 je to nová farebná škála, kde je hneď od začiatku aj červený variant a modrý nahradila iná, bledšia zelená a pribudla fialová. Celkovo tak je na výber šesť farieb. Inak sa iPhone 11 celkom priblížil modelu Xs, aj keď nedosahuje jeho kvalít, pokiaľ ide o displej. Pri verzii Pro už aj cenovo aj kvalitou a použitými technológiami najmä v oblasti fotenia a natáčania videa ide Apple skutočne na hranu technicky možného, čo sa ešte dá do malého smartfónu dostať. Nové snímky priamo na stránke výrobcu dokazujú, kam sa iPhone 11 Pro posunul. Na identickom mieste potom nájdete aj technickú špecifikáciu modelu iPhone 11 ProiPhone 11.

Ceny a dostupnosť sú tento rok prijateľné. S predajom sa u nás začne u všetkých variantoch 20. septembra. Model iPhone 11 bude mať cenník od 819 EUR (65 GB) po 989 EUR (256 GB, čo je maximum pamäte) iPhone 11 Pro začína na 1 169 EUR (64 GB) a končí na 1 569 EUR (512 GB). Ak si vyberiete model Max, treba počítať oproti klasickému rozmeru s príplatkom 100 EUR.

Pozrite si včerajšiu Apple konferenciu v dvoch minútach

Prečo sledovať dve hodiny prenosu a detaily, ktoré nemusia zaujať každého? To isté si povedali aj v Apple a pripravili zhrnutie, ktoré je vo forme videa, má iba dve minúty a mapuje všetky zásadné novinky, ktoré sme včera videlo. Na získanie prehľadu a prípadne ďalšie rozhodovanie o kúpe je to ideálny formát. Video prinášame nižšie v článku.

iOS 13 dopĺňa nový iPhone 11

iOS 13, systém, ktorý prichádza s novými modelmi iPhonu, a to samozrejme aj na tie staršie generácie. Asi najviac by mňa osobne potešilo, keď bude integrácia prihlasovania sa cez Apple ID fungovať skutočne dobre v praxi. Je to pomocník, keď si nemusíte ukladať heslá na iné weby a mnohé už dnes majú možnosť sa prihlasovať cez Google účet. Túto novinku vítam. Zmenou prešlo Apple Car, čo používam denne, najmä nové Apple mapy s 3D efektom a lepšími podkladmi by mohli konečne túto aplikáciu dohnať k lepšej využiteľnosti aj u nás. Samozrejme, skloňuje sa tmavý režim, ktorý tiež vyskúšam, avšak za zásadnú vec ho nepovažujem. Taktiež ani hlas Siri, ktorý prešiel zmenou, avšak na slovenskú lokáciu môžeme zabudnúť. NO a hlavná zmena? Množstvo nových emoji, ktoré tešia najmä mladú generáciu.

Pre kategóriu ľudí, ktorí pracujú s poznámkami a úlohami môže byť zásadné prepracovanie a uvedenie úplne novej aplikácie na pripomienky. A to, na čo sa Apple už dlhodobo chystá je virtuálna realita, ktorá má svoje umiestnenie aj v iOS 13, zatiaľ však ide o hračku, ako reálnu a masovú záležitosť.

Na stiahnutie bude pre verejnosť finálna podoba 19. septembra, čo je jeden deň pred začiatkom predaja nových iPhonov, ktoré už by mali na trh prichádzať s novým iOS. Inak Apple počas konferencie nič o iOS 13 nehovoril, čo je veľká zmena, pretože o novom iOS sa vždy videla samostatná prezentácia, ktorá bola prepojená s novým iPhonom. Teraz nie.

Spoznali sme nový iPhone 11

Ako prvý začína iPhone 11, čo je nástupca terajšieho modelu Xr. Ponúkne širokú škálu farieb (niektoré sú nové) a na zadnej stene, ako sa očakávalo dvojica snímačov (dva 12 MP kamery s uhlom záberu 120 stupňov), po vzore terajšieho modelu Xs. Nový iPhone 11 ponúkne zaujímavý nočný mód pre fotenie a 4K pri 60 snímkach za sekundu. Prednej strane zas dominuje 6,1“ LCD displej.

Priamo z kamery sa dajú robiť snímky alebo podržaním softvérovej spúšte aj video. Celkom zaujímavá funkcia, ktorú Apple nazýva QuickTake. Predná kamera má tiež 12 MP. Nový iPhone 11 dostane A13 Bionic čip, ktorý má byť podľa Apple najrýchlejším v oblasti smartfónov. Batéria v novinke má dodávať o jednu hodinu viac energie, ako predchodca (model Xr)  a to je dobrá správa aj pre WiFi 6, ktoré je pri iPhone 11 už prítomné. Odolnosť voči vode má byť do 2 metrov hĺbky a Apple prezentuje aj odolnosť na rozbitie. Samozrejmosťou je Face ID. A čo cena? Začína na 699 USD pre šesť farieb.

A druhý v poradí je iPhone 11 Pro. Jeho dizajn už pred časom potvrdili uniknuté snímky, aj i nás na webe. Zadná stena je teda jasná, tri snímače fotoaparátu. To zas na strane prednej je to úžasný displej, na ktorý sme zvyknutí už s iPhonu Xs. Model iPhone 11Pro a 11 Pro Max (nástupca pre Xs Max) v tomto smere zachovávajú jednak rozmery (5,8“ a 6,5“) aj rozlíšenie. Ako novinku vítame nové farebné škály (nádherná je zelená s názvom Midnight Green), po vzore iPhonu 11 tu máme tiež A13 Bionic procesor, ktorý sa učí, ako zariadenie používame a kde je potrebné šetriť a kde naopak výkon dodať. A dokáže vykonať až jeden trilión operácií za sekundu. Napriek tomuto výkonu batéria dodáva až o päť hodín viac energie, ako predchodcovia (model Xs a Xs Max). A v balení bude rýchlo nabíjačka (18 Watt).

Najväčšie lákadlo je samozrejme fotoaparát, pretože výkon je už na tak vysokej úrovni, že si rozdiely nevšimnete. Snímky, podľa tých, ktoré prezentoval Apple sú famózne, tri snímače sú pre Apple novinka. Ide o trojicu 12 MP objektívov s clonou f/2.0, pričom každý z nich má inú úlohu. A navyše je tu funkcia Deep Fusion, ktorá umožňuje robiť snímky, aké na smartfóne neboli doteraz možné.

Čo je dôležité, zlepšila sa aj odolnosť voči vode, aj keď ju Apple zrejme nebude definovať ako vlastnosť, kvôli záruke. To isté platí aj o nárazoch a poškodeniu šasi a čelného skla iPhonu 11 Pro. iPhone 11 Pro začína na 999 a model Pro Max na 1099 USD. Predaj začína 20. septembra 2019. Apple zároveň zlacnil model Xr na 599 a iPhone 8 na 449. Všetko sú to ceny pre americký trh, bez lokálnej sadzby dane a začínajúce, teda pre najnižšie kapacity pamäte.

Výborne vyzerá výmenný program pre Apple iPhone. Ale je platný iba pre USA a dokáže pri vrátení predchádzajúceho modelu znížiť cenu iPhonu Pro 11 na 599 USD a modelu Max na 699 USD.

A malý bonus navyše, služba Apple TV + bude pri kúpe iPhonu, iPadu alebo Macu na rok zadarmo. Inak štartuje od 1. marca 2020 za 4,99 USD mesačne. Snáď tomu tak bude aj nás (má byť 100 krajín v úvode).

Články budeme aktualizovať po tom, ako Apple zverejní všetky detaily na svojich web stránkach.

Malé prekvapenie, Apple uviedol nový iPad a Apple Watch

Aj keď špekulácie boli, Apple sa aj tak nechal uniesť a uviedol malé prekvapenie, ešte pred predstavením nových modelov iPhonu pre rok 2019. iPad siedmej generácie disponuje uhlopriečkou 10,2 palca a čipom A10. Vnútri je už nový iPadOS. Dostupný bude od 30. septembra tohto roku s podporou pre Pencil a klávesnicu. Ceny pre náš trh ešte nepoznáme., no v USA bude za 329 USD.

K iPadu pridáva Apple aj nové Watch 5. série. Majú ponúknuť retina displej, pri nezmenenom tvare, ako mala štvrtá generácia. Apple si pri novej generácií dal záležať na výdrži, ktorá má byť pri aktívnom poňatí celodenná. Ako nová funkcia je dodaný kompas na potulky terénom a samozrejme Apple stále preferuje zdravotné možnosti, ktoré hodinky majú mať. Najmä privolanie pomoci bez potreby, aby človek musel sám číslo vytáčať je pre pacientov zaujímavá funkcia. K dispozícii sú opäť rôzne remienky a tiež ich farby. Vyrobené budú nové hodinky so 100% recyklovaného hliníka, ako aj nový iPad. Inak čierna kombinácia kože Hermés a čierneho šasi vyzerá skutočne výnimočne. A to nehovorím o bielej keramickej verzii.

Cena začína na 399 USD (model s GPS) a dostupné budú od 20. septembra tohto roka. Pri tretej generácii Apple zrazil cenu na 199 USD, čo môže byť aj u nás zaujímavý nákup. Počkáme si na slovenské ceny a reálnu dostupnosť.

Apple bude mať vlastný lokalizačný prívesok

Aj keď Apple nič nenaznačuje, zmienka o novinke v portfóliu značky, ktorá bude prinášať lokalizáciu predmetov je jasná. Apple tak nepriamo potvrdil v iOS 13, že pripravuje lokalizačný prívesok, celkom známa vec od mnohých iných výrobcov. Toto bude však s jablkom, vlastným OS a cenou tri krát vyššou, ako to má zvyšok sveta. Asi najväčšia výhoda však bude prepojenie s iOS a macOS, cez vlastnú aplikáciu alebo prípadne integrácia do systému. Prenos dát a komunikácie zaobstará Bluetooth, čo je celkom zastará technológia v dnešnej dobe, najmä pre svoj dosah. No uvidíme, snáď nás Apple prekvapí.

zdroj foto: macrumors.com

Kedy sa dočkáme uvedenia nového iOS 13? Apple niečo naznačuje

Apple celkom do poslednej chvíle zvykne tajiť dátum, kedy sa nový iOS s predstaveným iPhonom dostane na stiahnutie. Vždy iba vieme, že to bude na jeseň, čo značí, že v septembri. Aspoň tak tomu býva podľa našich skúseností po minulé roky. Pre rok 2019 je tu však iOS 13 a opäť malá záhada, kedy si ho môžeme inštalovať. S novým iPhonom zrejme príde už v balení, tak tu je otázka vyriešená. Pri starších modeloch by to malo byť 23. septembra. Tento termín by mal aj Apple potvrdiť priamo na konferencii pri uvedení nových iPhonov, ktorá sa bude konať 10. septembra. Na nej spoznáme údajne iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Tak už ostáva iba šesť dní.

Apple vydal na stiahnutie pre vývojárov ďalšiu beta macOS Catalina

Apple už je pri vydávaní beta testovacích verzií svojho macOS skoro na konci svojej púte. Ak budeme predpokladať, že na jeseň uvoľní pre verejnosť finálnu verziu, je teda teraz uvoľnená BETA 7 pre masOS Catalina jednou z posledných.

A počet noviniek alebo odstraňovanie výrazných bugov tomu aj nasvedčuje. V zozname tak nefiguruje nič zaujímavé, skutočne Apple odstraňuje drobné chyby a ladí systém do finálnej podoby. Snáď najväčší úspech zatiaľ medzi testermi zaznamenáva funkcia Sidecar, ktorá dokáže zrkadliť displej mac počítača na obrazovke iPadu.